Yeni Dünya Vakfı Kamu Yararına Çalışan Vakıf Oldu

Yeni Dünya Vakfı Kamu Yararına Çalışan Vakıf Oldu
21. ve 22. dönem Adıyaman milletvekili Mahmut Göksu’nun başkanlığını yaptığı Yeni Dünya Vakfı, ‘Kamu Yararına Çalışan Vakıf’ statüsüne kavuştu.
Yeni Dünya Vakfının, Kamu Yararına Çalışan Vakıf statüsüne kavuşturmak ve aynı zamanda Türkiye de vergi muafiyeti listesi içerisinde yar alması için uzun zamandır yürüttüğü çalışma meyvesini verdi. 19 yıl aradan sonra Yeni Dünya Vakfı Kamu Yararına Çalışan Vakıf statüsüne kavuşarak, Türkiye’de vergi muafiyeti olan 262 vakfın içerisinde yer almayı başardı.
1996 yılında kurulan vakfın birçok güzel ve hayırlı hizmetin yapılmasına vesile olduğunu belirten Yeni Dünya Vakfı Genel Başkanı Mahmut Göksu, "Şanlı mazimizi istikbale taşırken, bağlı olduğu yüce ilkeler ve değerler adına, insan merkezli en kalıcı hizmetlerin verilebilmesi için yoğun çaba sarf ettik" dedi.
Göksu, “Vakıf çalışmalarında gönüllülük esas olduğu için birtakım zorlukların aşılmasında bakanlar kurulunca alınan ‘vergi muafiyeti kararı’ vakfımızın bundan böyle çalışmalarına önemli bir destek ve güvence oluşturacaktır. Kamu Yararı statüsünü alabilme şartlarını yerine getiren vakfımız 8 ay önce Maliye Bakanlığına bu hususta müracaatını yapmıştır. Maliye Bakanlığı da ilgili 8 bakanlık ve kuruma yazı göndererek vakfın kamu yararı adına çalışıp çalışmadığı sorulmuştur. Tüm raporların olumlu çıkması neticesinde Bakanlar Kurulunun 22.06.2015 tarih ve 2015/7906 sayılı kararı ve Cumhurbaşkanımızın onayıyla bu statüyü elde etmiştir.
İstanbul’da Genel Merkezi, Ankara’da Şubesi ve 13 il / ilçe temsilciliği ile hizmet veren Yeni Dünya Vakfı; hizmet ağını daha da genişletmek için çalışmalarını sürdürmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü kayıtlarına göre Cumhuriyet döneminde kurulmuş vakıf sayısı 4.800 civarındadır. Bunlardan 262 tanesinde Vergi Muafiyeti söz konusudur. Bu 262 vakıftan bir tanesi de Yeni Dünya Vakfıdır. Elbette bu vakıf yöneticilerine ayrı bir sorumluluk yüklemektedir. Vakfımızın bu statüye kavuşmasında katkı veren, emeği geçen herkese teşekkür ediyor, daha kalıcı ve hayırlı hizmetlerin hayata geçirilmesini Cenab-ı Haktan niyaz ediyorum” dedi.
BİZE ULAŞIN