Afyonkarahisar’da Kiraz Üreticileri Zor Durumda

Türkiye’nin önemli oranda kiraz ihracatını karşılayan Afyonkarahisar’ın Sultandağı ilçesindeki üreticiler, olumsuz geçen hava şartlarının ardından ürünlerinin elinde kaldığından dert yakınarak, büyük zararda olduklarını dile getirdiler.
Türkiye kiraz ihracatının yüzde 30’nun karşılandığı Sultandağı ve çevresinde kiraz üreticisi Mayıs ve Haziran aylarında yağan yağışlar sebebiyle zor durumda. Nisan ayındaki don sebebiyle sanayilik kirazların yaklaşık yüzde 80’ninde kayıp veren üreticilerin, son iki aydır aralıksız yağan sağanak yağışlar sebebiyle kirazlarda oluşan çatlamalardan dolayı da yüzde 70’e yakın kayıp verdikleri belirtildi. Gündüz topladıkları kirazları gece satmak için hale getiren kiraz üreticilerinden Aydın Köseoğlu, son 15 yılın en zor kiraz hasadı dönemini yaşadıklarını ve üreticilerin bu nedenle zor durumda olduklarını aktardı. Köseoğlu açıklamalarında şunları söyledi:
“Sultandağı ve civardaki bütün kiraz üreticileri çok zor durumdalar, emeğinin karşılığını alamıyorlar. Yaklaşık 35 gündür bu civarda yağmur yapmakta ve bu da rekolteyi düşürüyor. Zaten rekolte düşüktü, yağışlar aynı zamanda kaliteyi de düşürdü ve kirazlarda yer yer çatlamalar oldu. Bugün ben mesela 300 kilogram kiraz topladım, bunun 60 kilogramı çatlamış. İklim şartlarından dolayı çiftçilerimiz çok zor durumda.”
Diğer kiraz üreticileri de devletin kendilerine yardım etmesini beklediklerini ürün yetiştirirken bankalardan çekip harcadıkları kredilerin ertelenmesini beklediklerini dile getirdiler.
BİZE ULAŞIN