Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Afyonkarahisar İl Koordinatörlüğü Türkiye 2.’si Oldu

Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Afyonkarahisar İl Koordinatörlüğü Türkiye 2.’si Oldu
Tarım ve Kırsal kalkınmayı Destekleme Kurumları arasında Türkiye 2.’si olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Afyonkarahisar İl Koordinatörü Mehmet Sait Yüksel, detaylı bilgiler vermek üzere Vali Güner’e ziyarette bulundu.
Karşılıklı bilgi alış verişinde bulunulan ziyarette konuşan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Yüksel, 13. başvuru çağrı döneminde teslim alınan projelerin toplam uygun yatırım tutarının 73,63 milyon TL olduğunu belirtti. Yüksel, “36,82 milyon TL’lik kısım için hibe talebinde bulunulmuş olup alınan proje miktarlarının illere göre sıralandığında ilimiz 2. sırada yer almıştır. Bu projelerin incelemeleri tamamlanarak 101 tanesi ile sözleşme imzalama aşamasına gelindi. Uygun bulunan projelerin 44,78 Milyon TL uygun harcama miktarına karşılık 22,39 milyon TL destek alması kesinleşmiştir” diye belirtti.
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu faaliyetlerinin, üreticilere ve girişimcilere sağladığı fayda nedeniyle Afyonkarahisar için büyük önem arz eden bir konuda Türkiye 2.si olmanın çok büyük bir başarı olduğunun altını çizen Valimiz Hakan Yusuf Güner; “Bildiğiniz gibi ilimizde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve uluslararası kaynaklarla desteklenen Avrupa Birliği standartlarında yatırımlar oluşturulmaya çalıştırılıyor. Bu anlamda ilimizde Tarımsal ve Kırsal Destekleme Kurumu faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu faaliyetler kapsamında mevcut 13. Başvuru Çağrı Dönemi tamamlandı. 13’ncü çağrıda Afyonkarahisar 81 il arasında Türkiye 2’ncisi oldu. Biz ilimizde bu projeler sayesinde 292 iş yerinin kurulmasına vesile olduk, 1582 kişinin yeni istihdamına zemin hazırladık ve şehrimize Tarım ve Kırsal Destekleme Kurumu’ndan 100 trilyon lira hibe ödenek sağladık. Bu hibeler sonucunda toplam olarak 200 milyonluk yatırım gerçekleştirdik. Şimdi yeni bir çağrı olarak 14’ncü çağrıya çıkıyoruz. Bu 14. Başvuru Çağrı Dönemi’nde ilimizde 40 milyonluk 127 adet proje sunuldu. Bu 40 milyonluk destekle beraber Allah’ın izniyle ilimizde vatandaşlarımıza 240 milyonluk Tarımsal ve Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu olarak yeni işletmelerimizin kurulması için zemin hazırlamış olacağız. Bu Afyonkarahisar’ı Türkiye liginde 2’nci sıraya yükselten bir çalışmadır” diye konuştu.
BİZE ULAŞIN