Şuhut’ta Patates Üreticileri Mantar Hastalığı İle Mücadele Ediyor

Şuhut’ta Patates Üreticileri Mantar Hastalığı İle Mücadele Ediyor
Afyonkarahisar Şuhut Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Tunçay, Türkiye’nin önemli patates üretim merkezlerinden birisi olan ilçedeki ekili patates alanlarında mantar hastalığını çıktığı belirtti.
Aşırı yağışlar nedeniyle tarımsal alanda yaşanan sıkıntılarla ilgili bir açıklama yapan Tunçay, son dönemlerde ilçede aşırı yağışlara bağlı olarak tüm ekili patates alanlarında bir tür hastalık meydana yaşanmaya başladığını kaydetti. Ömer Tunçay, "Halk arasında mantar hastalığı olarak tabir edilen hastalık nedeniyle ekili olan mahsullerin çürüme ve kuruma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Hastalık bu şekilde devam ederse patates üretimi ilçemiz genelinde maalesef yüzde 25’lere kadar düşebilir. Sonuç olarak Şuhut çiftçisinin en büyük gelir kaynağı ve geçim kaynağı olan patates üretimi yok olması halinde, zaten mahsulden elde ettiği gelirin büyük bir kısmını tarım kredi kooperatifleri, pancar kooperatifi, bankalar ve piyasa borçlanmasına aktaran çiftçimiz maddi ve manevi anlamda büyük bir yıkıma uğrayacaktır" dedi.
Başkan Tunçay, konuyla ilgili olarak yetkilileri bir an önce tedbir almaya davet ederek, maddi ve manevi anlamda mahsulleri zarar gören çiftçinin desteklenmesi gerektiğini belirtti. Başkan Tunçay açıklamasında son olarak, "Devletimizin ilgili ve yetkili kişi ve kurumlarının bu konuda gerekli adımı atmasını bekliyoruz. İnşallah çiftçimizin bu durumdan en az zararla kurtulması için biz üzerimize düşeni yapacağız" ifadelerine yer verdi.
BİZE ULAŞIN