Haluk ÜNCEL: Ak Parti Belediyeciliği

Cuma 24.05.2013
ABONE OL
Araya hoş olmayan meseleler girdi, hafta başı Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü'nün Hizmette 4. Yıl toplantısını yazmak bugüne sarktı.
Erdem Bayazıt Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıya ilgi büyüktü.
Ak Parti teşkilatları tam kadro Tütüncü'ye destek verdi.
Tütüncü ve ekibinin Kepez'e kazandırdıkları eserler bir tanıtım filmi ile toplantıya iştirak edenlere sunuldu. Sonra da başkan konuşmasına başladı.
Ayrıntılar da, Tütüncü'nün sözleriyle şekillendi. Tütüncü, tekrar tekrar gerçekleştirdikleri hizmetleri anlatmak yerine "Ak Parti Belediyeciliği"ni ön plana çıkardı.
Temel belediyecilik ve yatırımlar, sosyal-kültürel belediyecilik ve halkıyla gönül birliği kurmuş belediyecilik anlayışıyla hareket ettiklerini vurguladı. Ak Parti Belediyeciliğinin önce vatandaşın rızasını almak olduğunun altını çizdi.
Tabi, salonda bululanlar da Ak Parti Belediyeciliğinin anlayışı ile diğerlerinin arısındaki farkı konuşmaya başladı. Önlerinde bir Büyükşehir örneği var olduğu için bu kıyaslama ister istemez yapıldı.
Benim çıkardığım sonuç, Tütüncü, Kepezde sosyal belediyecilik alanında bir çığır açmış.
Daha önce de yazmıştım; dersine iyi çalışmış Kepez'i çözmüş. Bölgenin temel ihtiyaçlarını (Yol, kaldırım çalışmaları, çöp toplama, asfaltlama gibi) belediyenin asli görevi olarak görmüş, bunun akabinde Kepez'de yaşayanların sosyalleşmesi için neler yapılması gerektiğini tespit etmiş. Ve hemen projelerini peş peşe hayata geçirmiş, bazıları da önümüzdeki aylarda hizmete girecek. Tütüncü Kepez'i öyle bir hale getirmiş ki, yaşayanların yıllarca tercih ettiği kent merkezine gitmesine gerek kalmamış.
Sosyal ve kültürel belediyecilik anlayışı ile sinema salonlarından, açık hava tiyatrosuna, kültür merkezinden, halkın çok amaçlı yararlanabileceği büyük yeşil alanlara kadar, beklentiye cevap verecek merkezleri yaratmış.
Kepezli bir gencin olimpik yüzme havuzundan yararlanmasından tutun, akşamları arkadaşlarıyla gidebileceği nezih mekanlar oluşturmuş.
Vatandaş ile inatlaşmak yerine karşılıklı konuşup gönlünü almak gibi bir şiar edinmiş Tütüncü… Ak Parti Belediyeciliğinin hizmette yarışmak olduğunu, hayır işlerinde yarışmak olduğunu işaret eden genç başkan, belediyecilikte rekabetin bu yönde olması gerektiğini de belirtti. Hafif bir gönderme de olsa, doğrusu bu… Ona buna sataşmak, laf yarışına girmek gibi bir anlayış içerisinde bulunmadığı da Tütüncü'nün ayrı bir yönü olarak karşımıza çıktı.
Özetlersek, yerel seçimlerde Ak Parti'nin Kepez'de kalesi kuvvetli.
Tütüncü vatandaşın rızasını almış, arkasında partili, partisiz bir halk desteği var. En önemlisi, Ak Parti Belediyeciliğini Kepezlilere kabul ettirmiş, bölge insanının her konuda hizmet kavramından haberdar olmasın sağlamış.
Şimdi önünde iyi örnekler gören ve bulan vatandaş Kepez'de kötü örneklerle oluşmuş bir tablo görmek istemiyor. Ben bunu anladım.
Kepez Varsak Park açılışında bulunmak üzere…