Kadriye'de caretta savaşları kızışıyor

Kadriye Belediyesi'nin deniz kaplumbağalarının üreme alanı ve 25 kuş türünün yaşadığı Kadriye sahiline kaçak yaptığı iddia edilen tesislere, golfçülerin ardından çevreci örgütler de tepki gösterdi

Pazar 26.05.2013
ABONE OL
Caretta caretta'ların üreme alanı ve 25 kuş türünün yaşadığı ve birinci derece SİT alanı olan Kadriye sahiline yapılan tesisler, sessizlik isteyen golfçülerin ardından çevrecilerin de tepkisine neden oldu. Antalya, Isparta, Burdur, Denizli, Kaş Platformu Sözcüsü Hediye Gündüz, Beşgöz deresinin denize döküldüğü noktada kaçak yapılan restoran, yol, bar inşaatlarına göz yuman Türkiye Cumhuriyeti'nin, imza koyduğu nesli tehlike altındaki türlerin korunmasını amaçlayan Bern Sözleşmesi'ne uymadığını söyledi.

İZİNSİZ YAPILIYOR
Deniz kaplumbağalarının Türkiye'deki son kalesi Belek sahillerinde insan elinin değmediği tek yerin burası olduğuna işaret eden Hediye Gündüz, "Kadriye Belediyesi'nin yaptığı bu inşaatlar için belediyenin Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'ndan projesini onaylatması gerekiyor. Bu projeyi onaylattıktan sonra Ankara'dan kiralama izni alması gerekiyor" dedi. Deniz kaplumbağalarının yumurtlama döneminde genetik olarak buraya geleceklerini, uygun yer bulamayınca da yumurtalarını denize bırakarak kendi nesillerine son vereceğini ifade eden Gündüz, nesli tükenen kum zambakları ve kuş türlerinin yaşam alanlarına çıkar uğruna tecavüz edildiğini söyledi.

SAHİLİMİZİ ÇALIYORLAR

Kadriye Belediyesi'nin yaptığı kaçak inşaatları durdurması için Antalya Valiliği, Serik Kaymakamlığı ve Sit alanı olması nedeniyle de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nı göreve davet ettiklerini belirten Gündüz, "Kadriye Belediyesi bir resmi kurumdur ve devlet eliyle Bern sözleşmesi ihlal edilmiş durumdadır. Bir çocuk ekmek çalınca yargılanıyor, işletmeler koskoca sahili izinsiz alınca suç olmuyor" diye dert yandı.

BERN'E UYGUN DEĞİL

Bern Sözleşmesi'nin 2'inci maddesi, 'Akit taraflar, ekonomik ve rekreasyonel gereksinmeleri karşılar' derken; 3'üncü maddesinde 'Her akit taraf, yabani flora ve fauna ile doğal yaşama ortamlarının, bilhassa nesli tehlikeye düşmüş ve düşebilecek türlerin, özellikle endemik olanlarının ve tehlikeye düşmüş yaşama ortamlarının, bu sözleşme hükümlerine uygun olarak muhafazası amacıyla ulusal politikalarını geliştireceklerdir' diyor.