Atık suda otomasyon

Türkiye'de tekneler için atık su otomasyon sistemi ilk kez Fethiye'de hizmete girdi. Artık atık su için tekne sahibinin kartı yeterli olacak

Pazartesi 27.05.2013
ABONE OL
Çevre ve şehircilik Bakanlığı ile Fethiye Deniz Ticaret Odası işbirliği ile Türkiye'de atık su otomasyon sistemi ilk kez Fethiye'de hizmete girdi.

32 SİSTEM KURULDU

Yeni sisteme göre tekne sahibi gece gündüz her hangi bir yetkili aramadan elindeki mavi kartını atık su otomasyon sistemine takarak atık sularını desarj edebilecek. Online sistem nedeniyle teknenin ne kadar atık su boşalttığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sistemlerinden anında görülebilecek. Böylece teknelerin atık su boşaltıp boşaltmadığı konusunda Sahil Güvenlik tarafından durdurulup kontrol edilmesine gerek kalmayacak. Fethiye Belediye Marinası'nda 24, Göcek beldesinde 10 atık su otomasyon sistemi bu proje kapsamına alındı. Deniz Ticaret Odası Başkanı Şaban Arıkan projenin gerçekleşmesini sağlayan Karaaktif firması ilgilileriyle ilk uygulamayı Solada 3 isimli teknesinde gerçekleştirdi.

500 BİN LİRA HARCANDI
"Bu sistem için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile beş yıldan bu yana çalışma içersindeydik" diyen Arıkan, teknelerin yüzde 95'inde mavi kart bulunduğunu bu sistemin Fethiye Deniz Ticaret odasına maliyetinin 500 bin lirayı bulduğunu, denizlerin ve çevrenin korunması açısından sistemin çok önemli olduğunu kaydetti. Fethiye'de hizmete giren sistemin açılış törenin 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde yapılacak.