Çadır Festivali'ne soruşturma

SİT alanı Kelebekler Vadisi'nde konserler iptal edilmesine rağmen çadır festivali iptal edilmeyince organizatörler hakkında soruşturma başlatıldı

Pazartesi 27.05.2013
ABONE OL
Dünyanın en güzel koylarından olan ve The Times dergisi tarafından en güzel doğal güzelliği olan dördüncü vadi olduğu belirtilen, birinci derece doğal SİT alanı Kelebekler Vadisi'nde çadır festivali başladı. Türkiye'nin dört bir yanından dört gün üç gece devam edecek çadır festivaline üniversiteli gençler katılırken, kelebek çeşitleri ile ünlü vadide DJ'ler eşliğinde eğlence gerçekleştirildi. Ancak çadır festivalini düzenleyen organizasyon şirketine daha önce Çevre İl Müdürlüğü'nce bir tebligatta bulunularak konserlerin ve festivalin yapılamayacağı bildirilmişti. Hayko Cepkin, Göksel ve Atiye gibi sanatçıların konserleri iptal edilirken çadır festivali devam edince Çevre İl Müdürlüğü tarafından Fethiye Kaymakamlığı'na gönderilen yazıyla jandarmanın harekete geçip soruşturma başlattığı öğrenildi.

GEREKEN YAPILACAKTIR

Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Kelebekler Vadisi'nin birinci derece doğal SİT alanı olduğunu hatırlatarak, "Doğal SİT alanında izinsiz hiçbir işlem yapılamaz. Burada faaliyeti planlayanlar suç işledi. Jandarma bunun gereğini yapacak ve suç duyurusunda bulunacaktır. Şu anda jandarma orada gerekli güvenlik önlemlerini aldı. Gelip görmek isteyenlere gelme denilemez. Ama orada doğaya aykırı herhangi bir iş yapılırsa jandarma bunun tespitini yapıp suç duyurusunda bulunur. Çevre İl Müdürlüğü'nden Doğal SİT alanları ile ilgili uyarıcı yazı bize geldi. İl Çevre Müdürlüğü doğal SİT alanını bozacak her hangi bir faaliyetin yapılmaması için uyardı. Biz de bu yazıyı jandarma ve diğer ilgililere tebliğ ettik. Orada konaklama yapılamayacaktır. Kanuna göre doğal SİT alanlarını bozmak suçtur. Oradaki faaliyetler Cumhuriyet Savcılığı'na iletilecektir. Kelebekler Vadisi'ni herkes gelsin görsün istiyoruz ama orayı bozacak faaliyet kanunlara aykırı" dedi.