Bu işe 'engel' olmayın

Kent Konseyi Engelliler Meclisi yüzde 3 engelli istihdam etme sorumluluğunu yerine getirmeyen işletmeleri tespit edecek. İşsiz engelliler, bu işlere yerleştirilecek

Salı 28.05.2013
ABONE OL
Antalya Kent Konseyi Engelliler Meclisi, engellilerin istihdamı konusunda "Bir iş, bir gülüş" projesini hayata geçiriyor. Proje, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji ve Genetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Keser tarafından hazırlandı. Proje, 50'den fazla işçi çalıştıran özel işletmelerin, yüzde 3 oranında engelli istihdam etme zorunluluğuna dayanıyor.

10 ENGELLİDEN 1'İ

Projede Antalya'da yaşayan engelli sayısının TÜİK verilerine göre 12 bin 136 olduğu belirtilirken, engelli istihdam etme zorunluluğu olan tesislerde bin 217 boş engelli kontenjanı olduğu vurgulandı. Bu durumda Antalya'da yaşayan her 10 engelliden birine iş olanağı doğduğuna değinilirken, bu kontenjanları İŞKUR aracılığı ile kullanmak amacıyla, eğitim çalışmalarına ağırlık verilmesi öngörülüyor.

TESPİT

Projeye göre, Milli Eğitim Müdürlüğü ile engelli bireylerin her birinin engel tipine göre eğitim programları düzenlenecek ve engellilere işe yönelik sertifikasyon kazandırılacak. Ardından Antalya'da zorunlu engelli birey çalıştırması gereken özel sektör işverenleri tespit edilecek ve yasalar çerçevesinde işe uygun engelli istihdam edilmesi sağlanacak. Bu konuda, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile de işbirliği yapılarak, çeşitli organizasyonlarla işverenler ve engelli bireyler bir araya getirilecek. Böylece işi olmayan engelli bireye uygun işin kesinlikle bulunması sağlanacak.

ENGELLİLERİN ÇOĞU İŞSİZ
Sakatlar Derneği Antalya Şube Başkanı Mehmet Karavural Türkiye'de nüfusun yüzde 12.3'ünün engellilerden oluştuğunu ifade ederek, "Eğitim, sağlık, barınma ve sosyal güvencenin yanı sıra, engelli bireyin en temel gereksinimi bir işte çalışıp üreterek yaşamını devam ettirmesidir. Ancak maalesef engellilerin büyük çoğunluğu işsizdir" dedi.

İŞVERENLERE ÇAĞRI
Proje amacının her türden engelli vatandaşa iş imkanı sağlanarak, üreten insan konumuna getirmek olduğunu anlatan Karavural, "Tüm işverenlerimizi, engelli kardeşlerimizin bedelsel, işitsel, görsel, zihinsel ve duygusal engellerini göz önüne alarak, onlar için bir iş sağlamaya karşı duyarlı olmaya çağırıyoruz. Engelli kardeşlerimizin bir işlerinin olması, onlan ve aileleri için her bakımdan bir gülüş olacaktır" diye konuştu.