Kaos kapıda

MP Antalyaspor'da Başkan ve Teknik Direktör'ün istifasından sonra dün de Yönetim Kurulu görevi bırakma kararını açıkladı. Üç yöneticinin Akıncığolu'nu ikna ziyareti de sonuç vermedi

Perşembe 30.05.2013
ABONE OL
Hasan Akıncıoğlu yönetimiyle 5 yılda büyük çıkış yakalayan Medical Park Antalyaspor'da, peş peşe gelen istifaların şoku yaşanıyor. Akıncıoğlu'nun 14 Haziran'da yapılacak kongrede aday olmayacağını önceki gün açıklamasından birkaç saat sonra Teknik Direktör Mehmet Özdilek'in de istifa ettiğini açıklaması ile şok kararların arkası kesilmedi. Dün de Yönetim Kurulu toptan görevi bırakacağını basın toplantısı ile kamuoyuna duyurdu.

AKINCIOĞLU'NA ZİYARET

Başkan Akıncıoğlu ile birlikte yola çıkan yönetim kurulu üyeleri Salih Peker, Bülent Yıldırım, Emin Altıner ve Erdal Tontu'dan oluşan yöneticiler, dün Başkan Akıncıoğlu'nu ziyaret ederek, kararından döndürmeye çalıştı. Ancak yöneticiler bunda başarılı olamadı. Bu çabanın sonuç vermemesi yönetimin toptan görevi bırakma karında etkili olduğu belirtildi.

KİMSEYE YARANAMADIK

Camiada şok etkisi yapan ayrılıklar nedeniyle büyük üzüntü yaşadıklarını ifade eden yönetim kurulu üyeleri Peker ve Altıner, kayyumun kapısından dönen ve büyük sıkıntılar yaşayan Antalyaspor'u kurumsal bir yapıya kavuşturduklarını belirterek, "Zamanının bütün bölümünü Antalyaspor'a ayıran, kulübün ekonomik yapısını düzelten, kulübe ulusal ve uluslararası piyasada prestij kazandıran, bir çalışma içinde olduk. Her şeyden önemlisi sportif başarıyı yakaladık, ama yaranamadık" dedi. Antalyaspor'un eski başkanlarından ve Sabah Akdeniz Yazarı Hasan Subaşı, şok etkisi yaratan istifalarla ilgili olarak çok şaşırıp üzüldüğünü söyledi. Subaşı, "Detayları henüz bilmiyorum, ancak geçmişte yaşanan kaos ve büyük sıkıntıları bilen biri olarak, bugün gelinen nokta yüzünden Hasan Akıncıoğlu'nun bırakmasını, Antalyaspor açısından talihsizlik olarak görüyor ve büyük üzüntü yaşıyorum" dedi.

PEKER DÜŞÜNMÜYOR

Antalyaspor'un eski başkanlarından Sedat Peker ise Akıncıoğlu'nun aldığı kararı yeniden gözden geçirmesini temenni ettiğini belirtti. İstifalardan sonra başkanlık için akla gelen ilk isimlerin başında gelen Peker, "Bundan sonra başkanlık koltuğuna yeniden oturmayı düşünmüyorum. Benim için siyaset ön planda. Sporun değil, siyasetin içindeki bir Sedat Peker olarak daha çok karşınızda olacağım" diye konuştu."

NEDEN BIRAKTI?
Başkan Hasan Akıncıoğlu'nun ayrılık kararının gerçek yüzü için senaryolar ve ihtimaller üretiliyor. Senaryolar arasında Başkan'ın siyasete girmesinden TFF Başkanlığı'na adaylığı bile öne sürülüyor

MALİ SIKINTI SENARYOSU

Akıncıoğlu'nun nedenini açıklamadığı zamansız ayrılığının ardındaki gerçekler spor kamuoyunda merak edilmeye başlandı. 'Tamamen özel nedenlerle alınmış kişisel bir karar' diyerek bırakma nedenini açıklayan ancak bu ifadeleriyle kamuoyunu tatmin edemeyen Akıncıoğlu'nun gerçek bırakma nedenleri tartışma yaratıyor. Spor kamuoyunda üretilen senaryolara göre Akıncıoğlu'nun görevi bırakma kararının başında mali sıkıntıları yeni sezonda aşamayacak olması gösteriliyor.

SPONSOR BULUNAMAMASI

5 yıldır kulübün mali disiplini için yoğun çaba gösteren ve ekibi ile birlikte özel işlerinin yanı sıra kulübe de yoğun mesai harcayan Akıncıoğlu'nun artık yorulduğu ileri sürülüyor. Takımın bu sezon birkaç kez liderlik fırsatını eline geçirmesine karşılık forma göğüs reklamı bile bulanamaması Akıncıoğlu'nun hevesini kaçıran etkenlerden biri olarak gösteriliyor. Başkan'ın yaptığı yurt dışı sponsor bulma girişimlerinden sonuç alamamasının da bırakma kararını tetiklediği iddia ediliyor. Medical Park'ın da bu sezon sponsorluğunu geri çekebilecek olma ihtimali maddi gelir kaygısını artırıyor. Kulübe gerektiği anlarda nakit para verebilen yönetici sayısı yok denecek kadar azaldı. Ali Yılmaz'ın 2'nci Başkanlık görevinden ayrılması olayların tuzu biberi oldu. En önemli gelir kaynaklarından olan naklen yayın geliri de Digitürk'e TMSF'nin el koyması nedeniyle sıkıntıya girdi. Bırakma açıklamasının güven tazelemek için atılmış bir adım olduğu da iddialar arasında .

SAHİPSİZ BIRAKMAYIZ
Akıncıoğlu'nun kararını ilk önce Menderes Türel ile paylaştığı ortaya çıktı. Türel, Antalyaspor'un sahipsiz kalmayacağını belirtti

BENİM KATKIM OLMUŞTU

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Antalyaspor'un eski başkanlarından Menderes Türel, Antalyaspor'da yaşanan yönetim ve teknik heyet ayrılıklarının kendisini üzdüğünü söyledi. Hasan Akıncıoğlu'nun kararını kamuoyu ile paylaşmadan önce kendisini arayıp paylaştığını belirten Türel, "Beni aradığında yorulduğunu ve dinlenmeye ihtiyacı olduğunu söyledi. Bizde saygı gösterdik. Hayırlı olsun" diye konuştu. Menderes Türel Antalyaspor'un sahipsiz kalmayacağını vurguladı.

HERKES GİDİYOR
Önceki gün Hasan Akıncıoğlu ve Mehmet Özdilek'in görevini bırakacağını açıklamasının ardından dün de yönetim kurulunun tüm üyeleri bırakma kararlarını açıkladı Medical Park Antalyaspor'da Başkan Hasan Akıncıoğlu'nun 14 Haziran'da görevini bırakacağını açıklaması, ardından teknik direktör Mehmet Özdilek'in istifa ettiğini duyurmasının sarsıntıları devam ediyor. Başkan Akıncıoğlu ile birlikte yola çıkan yönetim kurulu üyeleri Emin Altıner, Salih Peker, Hakan İrban, Erdal Tontu, Ömer Durna, Nurettin Ünal, Bora Terzioğlu, Osman Gülmez ve Yıldırım Cömertoğlu ortak bir açıklama ile görevi bıraktığını duyurdu Yönetim adına açıklamayı yapan Emin Altıner, başkanın zaten bir takviminin bulunduğunu, takvimdeki ayrılış gününün de 14 Haziran'a rastladığını söyledi. Kendileri için de sürpriz olan bu karar sonrası yeni yönetimin önünü açmak için böyle bir karar aldıklarını kaydeden Altıner, "Antalyaspor'u iyi bir noktada bırakmanın onurunu yaşıyoruz" dedi. Sabah saatlerinde Akıncıoğlu'nu ikna çabası gösteren Altıner, artık yeni bir çabanın içine girmeyeceklerini de kaydetti.

'GERİ DÖN' ÇAĞRISI
Antalyaspor Vakfı Başkanı Ali Yılmaz, yazılı açıklama yaparak Akıncıoğlu ve Özdilek'e, "Kararlarınızdan geri dönün" çağrısı yaptı. Yılmaz, "Antalyaspor'un geçmişi, bugünü ve yarınları için Başkanımız Hasan Akıncıoğlu ve Teknik Direktörümüz Mehmet Özdilek'in oluşturmuş olduğu plan ve programın istikrarlı şekilde devam etmesi zaruridir" dedi. Yılmaz'ın açıklamasında, "Antalyaspor'un yakın gelecekte yeni stadı ve tesisleri olacaktır. 5 yıldır kırmızı-beyazlı kulübümüzü fedakarca yöneten Akıncıoğlu ve Özdilek'in yeni stat ve yeni tesislerde de Antalyaspor'un başında olmaları en büyük haklarıdır" diye konuştu.