Şifa dağıtıyorlar

Sağlık sektörüne alanında uzman yeni neferler kazandırmayı ilke edinen Şifa Sağlık Koleji, sektördeki ikinci yılını iki yeni okul ile karşılamaya hazırlanıyor

Sağlık sektöründe iş gücü açığının çok üst seviyelerde olduğunu belirten Şifa Sağlık Koleji Genel Koordinatörü Hamdi Özcan, bu açığı yeterli ve doğru eğitimi almış personellerle doldurmak için yola çıktıklarını söyledi. 2012-2013 öğrenim yılı itibariyle eğitime başlayan koleje yapılan çok sayıda başvuru neticesinde Lara ve Konyaaltı bölgelerinde iki yeni okul inşa ettiklerini ve bu okulları önümüzdeki eğitim yılında hizmete açacaklarını ifade eden Özcan, "Sadece Türkiye'nin değil Avrupa'nın da iş gücü açığını kapatmak için alanının uzmanı bireylere yetiştiriyoruz" dedi.

AVRUPA STANDARTLARINDA

Sağlık alanında Avrupa'nın da yetişmiş personel sıkıntısı çektiğini söyleyen Özcan, kolejlerinden mezun olan bir öğrencinin tüm hastanelerde iş bulma ve görevini en iyi şekilde yerine getirebilecek donanıma sahip olduklarını aktardı. Bu anlamda öğrencilerine simülatörler ile değil, gerçek alanlarda eğitim verdiklerine dikkat çeken Özcan, "Sağlık okulları arasında kendi ambulansı bulunan tek okul biziz. Öğrencilerimize meslekte karşılaşabilecekleri durumların birebir aynılarını buradan mezun olmadan önce yaşatıyoruz. Bu eğitim tatbikatları hem konunun daha iyi anlaşılmasını hem de öğrencinin mesleğe başladığı anda içinde bulunduğu duruma adaptasyonunu büyük ölçüde kolaylaştırıyor" dedi.

ÖNEMLİ PROTOKOL
Şifa Sağlık Koleji'nde Radyoloji, Hemşirelik, Acil Tıp Teknisyenliği ve Anestezi olmak üzere toplam 4 branşın eğitiminin verildiğini anlatan Özcan, Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi ile bir protokol imzaladıklarını söyledi. İmzalanan protokol sayesinde orta doğunun en büyük hastanesi olan Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi'nde isteyen öğrencilerin staj yapma şansını elde ettiğini vurgulayan Özcan, "Öğrencilerimiz stajlarında sergiledikleri performansa göre saygın hastanede sürekli olarak çalışabilme imkanını yakalayacak" dedi.

BİZE ULAŞIN