Haluk ÜNCEL: Önseçim ve Akaydın

Cuma 31.05.2013
ABONE OL
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Antalya'ya gelişinin üzerinden neredeyse bir hafta geçti. Kılıçdaroğlu, çeşitli etkinliklere katıldı, partililerine hitap etti. Ancak, takıldığım bir nokta var; CHP Genel Başkanı'nın gelişinde, karşılandığı sırada, kendisinden yerel yönetimlere aday olacakların önseçim ile belirlenmesi istenmiş.
Kılıçdaroğlu da Antalya'dan sonra gittiği Burdur'da ön seçim işine bir açıklık getirmiş, Burdur adaylarını belirlemek için üyelerin önüne sandık koyacaklarını belirterek "Sandıktan en az oy alan en fazla oy alanın elini kaldıracak" diye konuşmuş. Genel Başkan tabanın sesine kulak vermiş ve önseçim vaadinde bulunmuş, buraya kadar güzel. Hatta, Antalya'da bir gazetemizde çıkan habere göre, kendisinin yanına gelip "Kepez'den belediye başkan adayı olmak istiyorum" diyen bir hanımefendiye "Elbette olabilirsiniz, adınızı yazdırırsınız, sandıkta yarışırsınız, kazanırsanız hayırlı olsun deriz" ifadesinde bulunmuş.
Buraya kadar da güzel… Benim yukarıdaki satırlardan çıkardığım sonuç; Kılıçdaroğlu Antalya'da sandıktan çıkanın aday olacağı sinyalini verdi.
E buraya kadar yine güzel… Yani Kılıçdaroğlu partilisinin tercihine, teveccühüne itibar edecek ve adayını sandıktan birinci çıkan olarak ilan edecek. Ancak mesela, Büyükşehir için sandık konuldu diyelim, Kılıçdaroğlu'nun sözlerine göre adaylar adını yazdıracak ve sandıktan en az oy alan en fazla oy alanın elini kaldıracak. Diyelim ki mevcut Başkan Akaydın da sandığa girdi.
Ve ismi ikinci sırada bir yerde çıktı, (Ki, bana göre bu mucizedir, hele hele ilk sırada çıkması neredeyse imkansızdır) bu durumda CHP Genel Başkanı sandık mı diyecek, yoksa her şeye rağmen Akaydın mı diyecek?
İlk sırada çıkan adayı harcayacak mı?
Merakım budur.