Süleymaniye-Antalya hattı

Antalya, bu sezon Irak'ın gözde kenti Süleymaniye'den gelecek turistler sayesinde portföyünü geliştirecek

Avrupa'nın ekonomik krizde olması, Ukrayna'da Kırım olayları yüzünden turizm gelirlerinin azalması tehdidiyle karşı karşıya kalan Antalya'ya bir kapı kapanırken, başka bir kapı açılıyor. Bunun en iyi örneği de ilk kez Kuzey Irak'ın gözde kenti Süleymaniye ile Antalya'ya direkt uçuşla turizmin başlatılması olacak. Antalyalı Termessos Turizm, ilk Kuzey Iraklı turisti Mayıs ayında karşılamaya hazırlanıyor.

IRAK GECİKTİRDİ

Süleymaniye'de 4 yıldızlı oteli olan ve turizm faaliyetlerini bilen bir ortakla hareket ettiklerini belirten Termessos Turizm Genel Müdür Yardımcısı Metin Ölçer, ofislerini kurduklarını söyledi. Prosedürlerin yerine getirilmesini beklediklerini anlatan Ölçer, "Aslında Nevruzda ilk Süleymaniyeli turisti getirmeyi planlıyorduk. Prosedürler nedeniyle Nisan ya da en geç Mayıs'ta direkt uçuşları başlatmak istiyoruz" dedi.

HAFTADA 3 UÇAK

Sıcak paranın olduğu Süleymaniye'nin Irak'tan farklı bir yer olduğunu hatırlatan Ölçer, en az İranlılar kadar para harcayan turist olduklarını vurguladı. Süleymaniyelilerin önceliğinin 5 yıldızlı otellerde deniz-kumgüneş keyfi yapmak ve alışveriş olduğunu belirten Ölçer, "Ermenistan Yerevan'dan haftada minimum direkt uçuşla, Türkmenistan'dan İstanbul üzerinden turist getiriyoruz. Kırgızistan'dan da direkt uçuş koyma çalışmamız var. Kuzey Irak'tan ilk kez turist getireceğiz" diye konuştu.

GÜVEN VERDİK
Kuzey Iraklı partnerleriyle anlaşma yapmadan önceki geçen süreci anlatan deneyimli turizmci; "İş ortaklarımızı Antalya'nın yerel yönetimleriyle tanıştırıp tanıtım faaliyetleri yaptık. Çevreyi yetkili kurumlar işbirliğinde tanıttık. Bundaki amacımız, devletimizin turizmcinin yanında olduğunu göstermek. Antalya'da güvende kalacaklarını gösteriyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN