Belediye evraklarını yakarken yakalandı

Antalya, dün tarihinde hiç görülmemiş bir skandala ev sahipliği yaptı. Büyükşehir'in eski yönetimi Boğaçayı tesislerinde evrakları yaktırırken, yeni Başkan Türel suçüstü yaptırdı

  • Akdeniz
  • Çarşamba 03.04.2014
Antalya Büyükşehir Belediyesi Boğaçayı Döküm Tesisleri'nde imarla ilgili evrakların yakıldığını öğrenen Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin yeni başkanı Menderes Türel, polis ve jandarmaya suçüstü yaptırdı. Olay yerine baskın düzenleyen polis ve jandarma yanan evrakları kendi elleri ile söndürdü, olayla ilgili 4 kişiyi gözaltına aldı. Kurtarılan evrakların başında açıklama yapan Menderes Türel, "Bu evrakları yok etmek için belediye binalarını yakacaklardı. Buradan yetkilileri uyarıyorum. Akaydın bu evrakları yok ettirdikten sonra ABD'deki kızının yanına kaçacak" dedi. Polis evrakları yakan belediye görevlilerini sorguya aldı.

POLİS SÖNDÜRDÜ

Büyükşehir Belediyesi'nin, büyük bölümü imar ve bütçe ile ilgili olduğu iddia edilen evraklarının Boğaçayı Döküm Tesisleri'nde yakıldığı ihbarını alan Menderes Türel, durumu anında güvenlik güçlerine bildirdi. Olay yerine ulaşan ekipler yanan evrakları söndürdü. Kurtardıkları evraklara el koydu.

4 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

AK Parti Antalya İl Başkanı Mustafa Köse, Boğaçayı Şantiyesi'nde belediye evraklarının yakıldığı yönünde ihbar geldiğini söyleyerek, partililere evraklara sahip çıkılması çağrısında bulundu. Bunun üzerine Köse, Menderes Türel ve partililer, Boğaçayı Döküm Tesisleri'ne ulaştı.

ISLAK İMZALI EVRAKLAR

Alana çok sayıda Antalyalı ile ulaşan Menderes Türel, yakılmak istenen evrakların özellikle imar ve bütçe ile ilgili olduğunu belirtti. CHP'nin yaptığı itirazların arkasında kendilerinin göreve gelmesini geciktirme gayreti olduğunu öne süren Türel, "Biz dün uyarmıştık. Bugün hepsini suçüstü yaptık. Buradaki olayla, usulsüzlüklerini, yolsuzluklarını, hırsızlıklarını örtmek için bazı evrakların yok edilmesi girişiminde bulunduklarının açık şekilde burada görüyoruz. Evraklarda Mustafa Akaydın'ın ıslak imzaları var. İnanılır gibi değil" dedi.

HESAP SORACAĞIZ

Menderes Türel yanan evrakların arasında iç denetim raporu ve imar ile bütçeye ilişkin 2012 ve 2013 yılları tarihli evraklar bulunduğunu açıkladı. Bu tür evrakların en az 5 yıl saklanması gerektiğini de belirten Türel, "Hırsızlıkları örtmeye yönelik girişimi esefle kınıyorum. Hırsızlara, başta Mustafa Akaydın olmak üzere göreve başladığımızda hesabını soracağız. Yetim hakkına göz dikenlere, kursağından haram geçenlere bunların hepsinin hesabını adeta tane tane soracağımızı ifade ediyorum. 'Antalya'ya artık huzur gelsin, barış gelsin' diyerek göreve başlayacağımız süreçte hala entrikalarla, kirli oyunlarla, kara politikalarla ayıplarını örtmeye çalışanlar, adaletin yakasından kendilerini kurtaramayacaktır. Hırsızlıklarının hesabını sonuna kadar vereceklerdir. Biz takibi, göreve başladığımızda bunların hesabını soracağımızı ifade ediyoruz" açıklamasın yaptı.

YETKİLİLERİ UYARDI

Yeni Başkan Türel, evrakların ne kadarının yandığını ya da ne kadarının kurtarıldığını bilmediğini de söyledi. Evrakların Büyükşehir Belediyesi ve ASAT ile ilgili olduğunun görüldüğünü belirten Türel, "Evraklara emniyet ekipleri el koydu. Belediyedeki tüm evrakların korunması ve bu hırsızların, hırsızlıklarını örtmeye yönelik çabaların engellenmesi, devletin yerine getirmesi gereken yükümlülüktür. O yüzden bir kez daha tüm yetkilileri uyarıyorum" ifadesini kulandı.

ABD'YE KAÇACAK

Menderes Türel evrakları yok etmek için belediye binasının bile yakılma planları yapıldığını da bildirdi. Mustafa Akaydın'ın evrakları yok ettirdikten sonra ABD'deki kızının yanına kaçacağına dair ihbar aldıklarını da iddia eden Türel, "Yetkilileri buradan uyarıyorum. Önlem alsınlar. Biz buradan suç duyurusunda bulunacağız. Bu hırsızlıkların hesabını verecekler. Akaydın'ın Amerika'da yaşayan kızının yanına kaçacağına ilişkin ihbar aldığımızı bir kez daha tekrarlıyorum. Bu konuyla ilgili güvenlik güçlerinin gerekeni yapması gerekiyor" dedikten sonra olay yerinden ayrıldı.

KOLTUK HIRSI

Belediye binası önünde, yaşananları değerlendiren AK Parti İl Başkanı Mustafa Köse, imha edilen evrak parçaları ile kameraların karşısına geçti. Köse, itiraz yapılan bölgelerde yeniden sayım işlemi yapıldığı ve bazı sandıklarda AK Parti'nin oyunun arttığını ifade etti. Akaydın ve CHP'nin kirli işlerini örtmek için zaman kazanmaya çalıştığını aktaran Köse, "Antalya'da bugün çok talihsiz olaylar yaşandı. Biz bunu ifade etmiştik. Burada Akaydın ve CHP'nin yapmış olduğu itirazların gerçek nedeni aslında zaman kazanmaktır. Belediyenin Menderes Türel'e devrini geciktirmektir. Bu itirazlardan kazandıkları zamanla da onlar için gerekli gördükleri evrakları kaçırmaktır, yakmaktır, imha etmektir. Çünkü çok ciddi suçlar işlendi, çok ciddi hırsızlıklar yapıldı Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde 5 senedir. Şimdi evrakları yakarak bu suçlarını bastırmaya çalışıyorlar. Akaydın'ın koltuk hırsı kendisiyle birlikte birçok insanı suç işlemeye yöneltmektedir" şeklinde konuştu.

AK PARTİ İL BAŞKANI KÖSE: HER YER EVRAK
Büyükşehir Belediyesi'nde de imha edilmiş resmi evrakların olduğuna dikkat çeken Köse, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: "Arkada, belediyeye ait çöp araçlarının içerisinde belediyeye ait evrakların yok edilmekte olduğunu gördük. Burada sözleşmeler var, banka hesap hareketleri var. Şu an itibariyle belediyeye ait her türlü kıymetli evrak maalesef kaçırılıyor. Anet, Ekdağ ve Ulaşım A.Ş'den de aynı türde ihbarlar geliyor. Bilgisayar kasalarının dahi kaçırıldığını biliyoruz. Sayın Akaydın seçimi kazanmış gibi bir algı yaratıp gerekli gördüğü evrakları kaçırmaya çalışıyor. Türkiye'de bugüne kadar yaşanmamış bir olay yaşanıyor Antalya'da. Bazı binaların da yakılacağı ihbarına ulaştık."

İFTİRA ATIYORLAR
Mustafa Akaydın, ABD'ye kaçacağı ve yolsuzluk iddialarına sert tepki göstererek hepsinin iftira olduğunu söyledi. Antalya İl Seçim Kurulu'na itiraz etmek için adliye binasına gelişinde, veremeyecek bir kuruş hesabının olmadığını belirten Akaydın, "Benim belediyedeki arka odamda büyük çoğunluğu 60 aylık belediye meclis gündemlerinin fotokopileri, proje teklifleri, kitap, broşür gibi lüzumsuz evraklarla doluydu. Türel'e temiz bırakalım diye biz bu evrakların temizlenmesini istedik. Arkadaşlarımız da bunların yakılarak imha edilmesini istemiş. Benim haberim bile yoktu yakılacağından" dedi.

BİZE ULAŞIN