Akdeniz'in ilk havuz bebeği

Antalya'da ilk kez suda doğum yapan Rus uyruklu Elena Kaya 6 günlük kızı Liza ile gazetecilerin karşısına çıktı. Kaya, anne adaylarına doğum için önerilerde bulundu

Antalya'daki özel bir tıp merkezinde, ilk kez suda doğum gerçekleştirildi. Rus uyruklu Elena Kaya, Özel Jinefem Tıp Merkezi'nde ilk bebeğini dev bir küvete benzer havuzda dünyaya getirdi. Geçen Cumartesi günü doğan kızının adını Liza koyan anne Kaya, mutluluğunu ifade etti. Doğumu gerçekleştiren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Havva Yılmaz ile ekibi, anne ile kızı ile birlikte bu yöntemi anlattı.

YÜZDE 70 DAHA AĞRISIZ

Amerika ve ardından Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Rusya'da da suda doğumun yaygın olarak uygulandığını belirten Opr. Dr. Havva Yılmaz, Türkiye'de bu kültürün yeni oluşmaya başladığını söyledi. Bu doğum yönteminin anne için daha ağrısız geçtiğini belirten Yılmaz, çok daha sağlıklı doğumlar gerçekleştiğini söyledi.

RUSLAR ÇOK İSTEDİ

Anneler için yüzde 70'e kadar daha ağrısız geçen bu yöntemi Rusların ısrarı üzerine başlattıklarını belirten Merkez Müdürü Halis Yavuz, "Ruslar çok istiyordu. Siz doğum uzmanısınız niye bu yöntemi uygulamıyorsunuz diye soruyorlardı. Önce internetten başlayarak araştırdık ve en sağlıklı doğum yöntemi olduğunu öğrendik. Suda doğum için hazırlanan özel odamızı kullanan anne adayları, eğer yapamayacaklarını karar verirlerse diye aynı oda içine normal doğum gereçlerini de yerleştirdik" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN