Menderes Türel'den hesap sorma sözü

Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na ikinci kez seçilen Menderes Türel, büyük bir coşkuyla görevi devraldı. Balkon konuşmasında evrak yakan Akaydın'dan hesap soracağını söyledi

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na ikinci kez layık görülen Menderes Türel, belediye önünde miting gibi coşkulu törenle görevi devraldı. Partililer ve ailesinin de bulunduğu belediye balkonundan 20 dakika süren bir konuşma yapan Türel, vizyoner projeleri yapacağı sözünü tekrarladı, kendisine hakaret eden ve resmi evrak yaktıran eski Başkan Mustafa Akaydın'dan hukuki yollarla ABD'ye kaçsa da hesap soracağını vurguladı.

BÜROKRATTAN DEVRALDI

Başkanlığı 23 bin 431 farkla kazandığı açıklanan Türel, güne Antalya Adliyesi'ne gidip mazbatasını alarak başladı. Eşi Ebru Türel, oğulları Akant ve Akın ile birlikte partililer eşliğinde adliyeye giren Türel, İl Seçim Kurulu Başkanı Fariz Özsoy'dan mazbatasını teslim aldı. Buradan yaklaşık 100 araçlık konvoy ile Büyükşehir Belediyesi'ne gelen Türel'e makamını, Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Özen devretti. 2009 seçimi sonrası aynı koltuğu Türel'den teslim alırken yuhalatan ve belediye binasına CHP bayrağı astıran eski Başkan Mustafa Akaydın ise kendisine verilen tüm güvencelere rağmen koltuğu devretmeye gelemedi.

PARTİSİNDEN TAM DESTEK

Türel'in mutluluğuna, AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, TBMM eski Başkanı Mehmet Ali Şahin, Savunma eski Bakanı Vecdi Gönül, AK Parti Antalya Milletvekilleri Hüseyin Samani, Sadık Badak, Gökçen Özdoğan Enç, AK Parti İl Başkanı Mustafa Köse, AK Partili belediye başkanları da ortak oldu. Türel balkon konuşmasını yaparken, kendisini destekleyen ünlü futbolcu Tanju Çolak da Antalyalıları selamladı.

HERKESİ KUCAKLADI
İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından dev Türk Bayrağı'nı balkondan tezahüratlar eşliğinde açan Türel, konuşmasında 5 yıl önce görevi Akaydın'a devrettiğinde Türk bayrağının indirilip CHP bayrağı asıldığını hatırlattı. Oy veren, vermeyen herkesi kucaklayan bir belediyecilik anlayışında olacağını söyleyen Türel, evrak yakan Akaydın'a ve yaptığı siyasete cevap niteliği taşıyan konuşma yaptı.

5 YIL ÖNCESİNİ HATIRLATTI

5 yıl önceki görev teslimini daha dün gibi hatırlattığını söyleyen Türel, "Türkiye'de siyaset, nezakettir diyen kardeşiniz bu meydanda görevi devralanların elinden zor kurtulmuştu. 'Yuh yuh' şarkısıyla yollanmıştı, bir sürü hakarete uğramıştı. İşte o gün karar vermiştim. Bana bu hakareti reva görenleri, bir gün gelecek bu kapıdan karanfillerle uğurlayacağım demiştim. Allah'a şükrediyorum bunu yaşamak yüce Rabbim ve sizlerin sayesinde oldu. Onlar 5 sene önce görevi devralıyorken, gönderden Türk bayrağını indirip CHP bayrağını çekmişlerdi. Biz bugün İstiklal Marşı söyleyip şanlı bayrağımızı göndere dikip görevi devralıyoruz. Onlar 'Yuh yuh' şarkısıyla bizi uğurladılar, biz bir başkadır benim memleketim şarkısıyla onları uğurluyoruz. Onlar küfürlerle bizi uğurladılar. Biz karanfillerle uğurluyoruz. İşte aramızdaki fark bu. Bu millet bize atılan itirafları dinlemedi, bugünü sabırla bekledi" diye konuştu.

AKAYDIN'A ŞAİBE CEVABI

5 yıllık hasret bittiğini vurgulayan Türel, "Sevenler kavuşunca Antalya güzel olacak demiştik. Seçim sonuçlarını herkes kabul etti, ama Antalya da bir kişi kabul etmedi. O da Mustafa Akaydın'dı. Ondan sonra iyi bildiği oyunlara başladı. 'Şaibe var, şaibe var' deyip durdu. Kardeşim senin partinin diğer adayları şaibe var diyemiyor. Neden, onlar dürüst çünkü. O sandık başında, senin partinin dışında MHP ve diğer partilerin de görevlisi var. MHP'liler niye itiraz etmiyor, çünkü onlar dürüst. Ama Akaydın bile bile başarısızlığını gizlemek için bilinen klasik numaralarına devam etti. Bunlar darbeci çetecilerin oyunlarıdır. CHP içinde bir kesim artık bu oyunları alışkanlık haline getirmiştir. Eskişehir'de CHP 1 puanla kazanıyor, orada hile var demiyorlar. Nerede kaybederlerse orada şaibe iddiası ortaya çıkıyor. Bakın ey gafiller, o sandıkları 10 kere saysak bizim oyumuz artarak çıkar. Siz neyin peşindesiniz, biraz Allah tan korkun dürüst olun" dedi.

HİZMET SİYASETİ KAZANDI

Akaydın ve taraftarlarının seviyesine inmeyeceğini açıklayan Türel, "Ama bu yalancılara bir kere bu balkondan konuşacağım. Müsaade ederseniz 2 çift laf etmeye de hakkım var. Akaydın benim aileme hakaret etti. 'Menderes Türel kimin çocuğu' diyecek kadar alçaldı. Şimdi arkadaşlarım bana diyor ki sen ona uyma. Doğru biz hizmet için geldik. Bunlarla kaybedecek vaktimiz yok. Zaten Antalya gerekli cevabı verdi. Önce Allah sonra da hukukçulara havale ediyorum. Artık kirli siyaset devri kapanmıştır. Artık Antalya'da da hizmet dönemi başlamıştır. Artık Antalya geleceğe yürüyecek. Artık şanlı Türk bayrağı dalgalanacak, parti bayrağı olmayacak. Bugün hep birlikte büyük bir hareketin başlangıcındayız. Çünkü 30 Mart'ta Antalya bir karar verdi. Kendi kendisiyle sokaklarda kavga etmeyi değil, ona hizmet için çalışacak bir yönetimi seçti. 30 Mart'ta hizmet siyaseti, vizyoner projelerin siyaseti, Türkiye ve Antalya kazanmıştır. Oy veren vermeyen tüm hemşerilerime teşekkür ediyorum" diye konuştu.

PENSİLVANYA GÖNDERMESİ
Antalya'da yeni bir dönem başladığını vurgulayan Türel, "Yalancılar iftiracılar gidiyor. Doğrudan şaşmadan, adaletli ve dürüst bir yönetim geliyor. Antalya'da kavgacılar, mazeret üretenler gidiyor, çözüm üreten anlayışla hizmet yağmuru ve huzur geliyor. Cumhuriyet kazandı. Çeteler takiyeciler, sözde Atatürkçüler, sözde Cumhuriyetçiler kaybetti. Özde Cumhuriyetçiler, özde Atatürkçüler kazandı. Cumhuriyeti Pensilvanya'da peşkeş çekenler gitti. Darbeciler, tezgahlarla montajlarla demokrasiyi tezgahlamaya çalışanlar gitti. 'Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir' diyenler geldi" dedi.

EVRAK YAKMAYI HATIRLATTI
Beş yıl önce görevi devrederken evrak yakmadıklarını, çalmadıklarını söyleyen Türel, "Çünkü korkumuz yoktu. Ama onlar giderayak evrak yakarken suçüstü yakalandılar. Utanmadan sıkılmadan yakılan evrakları önemsiz deyip kendilerini kurtarmaya çalıştılar. Başbakan ne güzel söylüyor, sevsinler sizin önemsiz evrakınızı. Madem önemsizdi, seçimi kaybettikten sonra mı evrak yakmak aklınıza geldi? Ne zamandan beri iç denetçi raporları, Mustafa Akaydın imzalı evraklar önemsiz oluyor. Ayrıca şunu da söyleyeyim, evrakları önemli önemsiz diye ayırt etmek Akaydın'a düşmez. Resmi kurumlardaki her evrak önemli ya da önemsiz 5 yıl saklanmak zorundadır. Yakarsan suçtur. 2012- 2013 tarihli evrakları yakarken yakayı ele verdiler" diye konuştu.

HESAP SORACAK

Milletin, 'Kursağından haram geçenleri, hırsızları, yetim hakkı yiyenleri, kaçtıkları yere kadar kovalayın' dediğini belirten Türel, "Amerika'ya da kaçsanız, hangi deliğe girerseniz girin, bu milletin kör kuruşunun hesabını size ben soracağım. Buradan bunu ilan ediyorum. Yolsuzluk yapanları yüce yargıya teslim edeceğiz. Kaçsanız da ininizde bulacağız, hesap soracağız. Bunu böyle bilin" dedi.
BİZE ULAŞIN