Seçimin gizli kahramanları

Menderes Türel'in gönüllüleri Antalya'da tarih yazdı. Seçim, gönüllülerin çabasıyla kazanıldı

İçlerinde işadamlarının da olduğu yaklaşık 3 bin kadar gönüllü gece gündüz çalıştı

Menderes Türel'in gönüllüleri Antalya'da tarih yazdı. Antalya'yı yeniden hizmetle buluşturmak isteyen, genç yaşlı 3 bin kişi, Türel'in seçim çalışmalarında gönüllü oldu ve günlerce evlerine gitmeden çalıştı. Verilen her göreve tereddütsüz koşan, sandık başında da tek bir oyun ziyan olmaması için gözünü kırpmayan, aralarında ünlü işadamlarının da olduğu gönüllüler, seçimlerin gizli kahramanı oldu. İşadamlarından biri kendi aracı ile partililere şoförlük yaparken, bir diğeri geceler boyu parti bayrağı ve afiş astı. Gönüllüler, seçim zaferinin ardından sessiz sedasız işlerinin başına döndü. Menderes Türel, seçim dönemi boyunca Antalya'da gitmedik köy, ziyaret etmedik mahalle bırakmadı. Bir günde 700 kilometre yol kat ederek bu alanda rekor da kıran Türel'in seçim çalışmalarına katılan gönüllüleri de tarih yazdı. İradelerine sahip çıkmak, Antalya'yı yeniden hizmetle buluşturmak isteyen binlerce kişi, Türkiye üzerinde oynanmak istenen karanlık oyunlara cevap verdi. Türel'in Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı olduğunu öğrendikten sona Seçim Koordinasyon Merkezi'ne koşan 3 bin kişi, gönüllü olarak seçim çalışmalarına katıldı. İşlerini güçlerini bırakarak aylarca çalışan, verilen her görevi yerine getiren gönüllüler Antalya seçimlerinin gizli kahramanları oldu. Kimi afiş astı, kimi broşür dağıttı, kimi de aracı ile çalıştı. İşte Antalya destanını yazan kahramanlardan bazıları:

İŞADAMI ŞOFÖRLÜK YAPTI
Türkiye'deki en önemli akvaryum şirketlerinden birinin sahibi olan Zafer Kurt, son model VIP minibüsü ile AK Parti'ye müracaat etti. "Bana düşen bir şey var mı?" diyen Kurt, aracını Menderes Türel'in resimleri ile süsledi. Dev akvaryumların aranan ismi olan Kurt, kendi aracında şoförlük yaparak 2 ay hiç ara vermeden günde 16 saat çalıştı. Kurt, seçim zaferinin ardından işine döndü ve bir daha AK Parti'nin hiçbir birimine uğramadı. Kurt "Ben Allah rızası için doğru bildiğim bir yola hizmet ettim. Bundan sonra yöneticilerimiz Antalya'ya en iyi hizmeti yapacaktır. Ben hiçbir şey beklemedim. Seçim kutlamalarına bile katılmadım. Benim isteğim Antalya'nın doğru insanlar tarafından yönetilmesi idi. Şimdi kendi işime döndüm" dedi.

GECE YARISI ARADIM

Antalya'da odunculuk yapan Muhammet Karadağ, AK Parti üyesi olmasına rağmen son seçimlere kadar oy verme dışında partiyle irtibatı nerede ise hiç olmamıştı. Karşılaştığı bir sorunu, ne yaptıysa aşamayan Karadağ, sonunda Menderes Türel'i aramaya karar verdi. Türel'in her telefona cevap verdiğini bildiğini ama pek de umudu olmadan numarayı çevirdiği anlatan Muhammet Karadağ, "Çok dara düştüğüm bir gün Menderes Türel'i aradım. Aradığımda gece yarısı olmasına rağmen benim telefonumu açtı. O an benim için, içinde bulunduğum durumun da önemi kalmamıştı. Adaylığı açıklandığı gün işyerimi kardeşime bıraktım. O günden beri hiç gitmedim" dedi. Sokaklara geceler boyu afiş asan Karadağ, birkaç kez de CHP'lilerin saldırısına uğradığını şu sözlerle anlattı: "Menderes Türel'in bilboard'lardaki resimlerini karalıyorlardı. Görünce dayanamadım. Uyardım. Üzerime yürüdüler."

TELEFONLARI HİÇ DURMADI

Menderes Türel'in danışmanı Ali Ergin ise Antalya köylülerinin gizli kahramanı. Cep telefonu numarası nerede ise tüm Antalya'da olan Ergin'i her gün yüzlerce kişi arıyor. Anadolu Ajansı Antalya Bölge Müdürü iken emekli olan Ergin, mütavazı çiftliğinde emeklilik günlerini geçirirken yıllardır tanıdığı Menderes Türel'in yeniden Büyükşehir adayı olması ile "Bana düşen göreve hazırım" dedi. Ergin o tarihten itibaren bir daha Türel'in yanından ayrılmadı. Şehirde ne varsa köylerde de olsun diyerek Büyükşehir Belediyesi Yasası'nı hazırlayan bir kaç isimden biri olan Türel, Ergin'e özellikle köylülerin, kendilerine ne zaman isterlerse ulaşabilmesi talimatı verdi. O günden sonra da Ergin'in telefonu Antalya'nın en çok bilinen numarası oldu. Ergin'in telefonu seçim döneminde daha da çok çalmaya ve hiç susmamaya başladı. Ergin, "Ben telefon her çaldığında bulunduğum ortam ne kadar uygunsuz olsa da Menderes Türel'in vatandaşlar ile olan diyaloğunu aklıma getiriyor ve muhakkak açıyorum. Telefonla konuşurken arayanlar olursa da geri dönüyorum. Ne kadar uygunsuz istek olursa olsun kırmamaya özen gösteriyor ve elimden gelen her türlü girişimi yapıyorum" diyor. Ergin'i elektriği kesilen de dağda keçisi kalan da arıyor. Antalya'da buzdolabı bozulan, evini taşıyacak olan, tarlasını ilaçlayacak olanların da aklına ilk gelen isim Ali Ergin oluyor. Ergin'i uçak biletini iptal ettirmek isteyenler bile arıyor.

HİZMET EDİLECEK İNSANLAR

Tesisatçı Yusuf Köse de bir gece evinde otururken eşine, "Bu insanlar doğru insanlar, bunlar hizmet edilecek insanlar" diyerek kendi VIP minibüsü ile AK Parti'ye giderek çalışmaya başlamış. Dağ tepe demeden seçim çalışmaları boyunca Antalya'yı gezen Köse, 2 ayda 35 bin kilometre yol kat etmiş. Türel'i tanıma fırsatı bulunca çalışma ve hizmet aşkının daha da arttığını dile getiren Köse "Gerekirse bir yıl işimi bırakır Menderes Türel için çalışırım" diyor.

İŞADAMI TELEFONLARA BAKTI
Menderes Türel gönüllülerinden biri de işadamı Yusuf Tosun oldu. Tosun, Türel'in adaylığının açıklamasıyla birlikte lüks aracı ile Menderes Türel'in seçim ofisine konuşlandı. Burada 24 saat kalan Tosun yeri geldi Türel'in konuklarının şoförlüğünü yaptı, yeri geldi telefonlara baktı. Tosun bazı geceler de sokaklara çıkarak afiş astı.
BİZE ULAŞIN