CHP içinde hesaplaşma

CHP eski İl Başkan Yardımcısı ve İl Saymanı Levent Kıldır, partisinin 2014 yerel seçimlerinde uğradığı hezimetin bilançosunu ortaya koydu

  • Akdeniz
  • Çarşamba 10.04.2014
CHP'nin seçimlerde Antalya'da uğradığı hezimetin muhasebesi yapılmaya başlandı. Mustafa Akaydın'ın başkan seçildiği 2009 yılında Antalya İl Başkan Yardımcısı ve İl Saymanı olarak görev yapan Levent Kıldır, Facebook hesabından yaptığı açıklamada CHP'nin kaybetme nedenlerini açıkladı.

BAYKAL FAKTÖRÜ

2009 seçimlerinde, dönemin Genel Başkanı Deniz Baykal'ın çok titiz bir çalışma yaparak Büyükşehir'e Mustafa Akaydın'ı aday gösterdiğini aktaran Kıldır, "Seçimi alacağımıza öyle inandık ki gece gündüz koşturup çalıştık. Örgüt öylesine bütünleşmişti ki tek bir çatlak ses çıkmıyordu. Herkes inanmıştı. Yönetim olarak hiç kimseyi ötekileştirmeden süreci yönettik ve sonuçta Antalya Büyükşehir Belediyesi'ni 2009 da AK Parti'nin midesinden söküp almıştık" dedi.

40 BİN KAYIP OY

Aday belirleme sürecinde yapılan hataların Muratpaşa'da büyük oranda oy kaybedilmesine neden olduğuna dikkat çeken Kıldır, "Kalemiz olan Muratpaşa'da da bir şeyler oluyordu. 2009 seçimlerinde yüzde 57 oy aldığımız ilçemizde, 2011 seçimlerinde ancak yüzde 45 oy alabilmiştik. Bir başka deyişle kendi oyumuzun yüzde 20'sini kaybetmiştik. Nitekim 2014 yerel seçiminde de ancak yüzde 45 oy alabildik. 450 bin nüfusu ve 330 bin seçmeni olan Muratpaşa'da yüzde 12 kayıp demek yaklaşık 40 bin kayıp oy demektir. Diğer ilçelerdeki kayıpları göz ardı etsek bile işte Büyükşehir'i kaybettirecek oylar bunlardır" ifadelerini kullandı.

SORUMLULAR ÜZÜLECEK
CHP'nin Antalya'da basit kişisel hırslar yüzünden başarısız olduğuna dikkat çeken Kıldır, sözlerine şu şekilde devam etti: "2009'da Gazipaşa'dan Kaş'a kadar olan tüm coğrafyadaki halkımızın ve bütün Antalya İl Örgütü'nün kenetlenerek, gece gündüz fedakarca çalışarak kazandığı Antalya Büyükşehir Belediyesi'ni böylesine basit ve iddialaşmaya yönelik hatalardan dolayı kaybetmiş olmamızdan ötürü ne kadar üzgün, buruk ve yıkılmış olduğumu anlatacak cümleleri kuramıyorum. Bugün bu yenilginin sorumluluğunu taşıyan yetkililer çok üzülecekler ve gereğini yapacaklardır. Yapılan doğrular ve yanlışlar, hatalar, söylenen yalanlar, bir gün mutlaka gün yüzüne çıkacaktır. Siyasette hiçbir şey gizli kalmaz."
BİZE ULAŞIN