Turizmde Arap baharı

BAKA'nın 5 ayrı Körfez ülkesinden turist getirme çabası sonuç verdi. 500 acente ile yapılan görüşmeler sonunda ilk turist kafilesi 29 Temmuz'da Sharjah Emirliği'nden Antalya'ya gelecek

BAKA'nın Körfez ülkelerindeki 500 acente ile görüşerek gerçekleştirdiği girişimler, 29 Temmuz'da Sharjah Emirliği'nden direkt turist kafilesinin gelmesiyle ilk meyvesini veriyor. Dubai Emirliği'nin 25 kilometre yanındaki komşu emirlik Sharjah'tan Air Arabia Havayolu ile ilk kez direkt turist geleceğini duyuran BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin "Bakanlığın da desteğiyle 23-28 Şubat arasındaki Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ile Katar'daki 5 nokta ile görüşmelerimiz sonuç verdi" dedi.

ORTALAMALARI 3 KAT

Türkiye'ye gelen bir turistin ortalama 864 dolar harcadığını belirten Engin, zengin Arap ülkelerinden gelen ortalama bir turistin ise 3 bin dolar harcadığını söyledi. Arapların müstakil, villa tipi yerlerde konaklamayı tercih ettiğini açıklayan Engin, bol alışveriş yaptıklarını söyledi. Bu ülkelerden gelen 500 bine yakın turistin en çok İstanbul, Bursa, Yalova, Trabzon'a gittiğini belirten Engin, Arap kamuoyunda Antalya tatilinin oluşmasıyla bu sayının katlanacağını söyledi.

CUMA GÜNÜ GELİYORLAR

Tanıtım sırasında Arap acentecilerin kendi gözleriyle Antalya'yı görmeleri için davet yapıldı. Cuma günü 7 Arap acenteci ile 2 gazeteciden oluşan kafileyi gezdirecek olan BAKA Antalya Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Alaattin Özyürek, "Arap misafirlerimiz ilk günlerini saat 15.00'te Vali Sebahattin Öztürk ile başlayacak resmi görüşmeler ve dinlenme ile geçirecek. Cumartesi günü Arapların en çok sevebileceği Düden Çayı, Terracity AVM, Olimpos Teleferik, Aquarium, Ulupınar, Kaleiçi ve birkaç otele götüreceğiz. Son gün ise Belek otelleri ile Manavgat ve Side bölgesini gezdireceğiz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN