Turizme etkisi kelebek

Emekli tıp doktoru Yeğin çiftinin kelebek gözlemciliği hobisini turizmcilerin değerlendirmesiyle, Antalya'da yeni bir eko-turizm yapılmasının kapısı aralanıyor

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden emekli Prof. Dr. Olcay ile eşi Dr. Gülten Yeğin çiftinin 20 yıllık kelebek gözlemciliği hobisini değerlendiren turizmciler, Antalya'da sürdürülebilir bir eko-turizm yapılmasının kapılarını aralıyor. Arşivindeki 150 bin fotoğrafla ve bu fotoğrafları kendi internet sitelerinde paylaşmalarıyla Antalya'nın 1 numaralı kelebek gözlemcisi haline gelen Yeğin çiftinin birikimlerini değerlendirme kararı alan Antalya Tanıtım Vakfı, Türkçe ve yabancı dillerde kitap ile CD oluşturacak. Böylece Avrupa'nın birçok ülkesinden daha zengin olan 180 türe ev sahipliği yapan Antalya'da, kelebek gözlemciliği turizmine öncülük edilecek. İrlanda'da 28, İngiltere'de 55, Norveç'te 99, İsveç'te 107, Finlandiya'da 116, Portekiz'de 118, Belarus'da 131, Polonya'da 151, Slovenya'da 167, Romanya'da 179 kelebek türü olduğunu belirten Prof. Yeğin, Antalya'nın tek başına bu ülkeleri geçtiğini söyledi.

180 ÇEŞİT KELEBEK
Toroslar ile Akdeniz'in varlığı ile doğal alanların fazla tahrip edilmemesi sayesinde Antalya'nın bu kadar zengin bir kelebek çeşitliliğine sahip olduğunu belirten Yeğin, "Türkiye'de 410, Antalya'da 180 olarak tespit edilen tür sayısının artışı, kelebek gözlemcisi sayısının artmasına paralel olacaktır. Türkiye'de yeterince kelebek gözlemcisi yok. Birçok türü, yabancı gözlemciler gelerek tespit etti" diye konuştu. Tüm bu zenginliğimize karşın Antalya'da bir kelebek serası ve profesyonel kelebek gözlemciliği gezileri düzenlenmediğini belirten Yeğin, en büyük hayalinin de kelebek müzesi kurmak olduğunu söyledi.

4 ENDEMİK TÜR VAR

Müze için sponsor desteği arayan Yeğin, "Türkiye'nin tespit edilmiş 40, Antalya'nın ise 4 tür endemik kelebeği var. İlk başladığımızda yurt dışı kaynaklarda kendi ülkelerinin kelebeklerini belgelemişler. Bu bize acı verdi. Daha sonra bir Alman gurubun Türkiye'yi adım adım dolaşarak Türkiye kelebeklerini belgeleyip kitap haline getirmeleri daha da acı geldi. Ancak elimizde temel bir başvuru kaynağının olması sevindiriciydi. Şimdi Antalyalı gözlemciler olarak, Türkiye'nin kelebekleri ve güveleri adlı internet sitemiz var" dedi. Dijital fotoğraf makinesinin hayalinin bile kurulmadığı yıllarda kelebek fotoğrafları çekmeye başlayan çift, Antalya'nın 12 kelebek yaşam alanını keşfettikten sonra Türkiye'nin 4 tarafına gitti. Cudi Dağı, Ardahan Posof Köyü, Lüleburgaz Dere Köyü ve Trabzon yaylalarına kadar giden ikili, "Hakkari bölgesinde askerlerin olmadığı dağlara gitmemiz gerekiyordu. Uyarılara rağmen gittik. Karşımıza 3'ü kadın, kaleşnikoflu 6 terörist çıktı. Ne yaptığımızı sordular, anlattık. Bizi esir alırlarsa, yaşlı ve şeker hastası olduğumuzu, bizimle ilgilenmek zorunda kalacaklarını söyledik. Bizi biraz inceledikten sonra bırakıp gittiler" diye kelebek görüntüleme uğruna yaşadıkları zorluklardan bir örnek verdi.
BİZE ULAŞIN