Antalya meclisi göreve başladı

Büyükşehir Yasası ile yeni bir kimliğe bürünen Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi ilk defa toplantı yaptı. Toplantıya üyeler eksiksiz katıldı

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi, yerel seçimlerden sonra oluşan yeni yapısıyla ilk kez toplandı. Mevcudu 103 üyeye yükselen meclis ilk toplantısını Antalya Su ve Atıksu İdaresi'nin (ASAT) toplantı salonunda gerçekleştirdi. 4'ü kadın olmak üzere 103 üyeden oluşan yeni mecliste üye dağılımı AK Parti 50, CHP 29, MHP 24 olarak gerçekleşti. Birçok ilke sahne olan yeni meclis teknoloji ile de tanıştı. Oylamalar elektronik sistem kullanılarak yapıldı. Mecliste temsil edilen üç partinin il başkanları da ilk toplantıda hazır bulundu. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in başkanlık ettiği meclis üyeleri yoklamaya elektronik olarak katıldıktan sonra kendilerini tanıttı. 20 gündem maddesi ile toplanan mecliste divan katipleri, meclis başkan vekilleri ve encümen üyeleri belirledikten sonra komisyonlar oluşturuldu. Üye seçimi yapılan komisyonlar arasında plan ve bütçe, imar ve bayındırlık, çevre ve sağlık, eğitim, kültür, gençlik ve spor, ulaşım, kadın erkek eşitliği, isim verme komisyonları yer aldı. Ayrıca Akdeniz Belediyeler Birliği'ne, Larabirlik Meclisi'ne, Antalya Konyaaltı Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi Alt Yapı Birliği'ne (KONTAB), Tarihi Kentler Birliği'ne, Sağlıklı Kentler Birliği'ne de üyeler seçildi.

PARTİ ROZETLERİ DIŞARI

Meclisin 5 sene boyunca önemli hizmetlere imza atmak için yola çıktığını belirten Başkan Türel, tüm üyelere eşit mesafede olacağını vaat ettikten sonra, "Bu çatı bizim hiçbirimizin siyasi tartışmalarına vesile olacak bir çatı değildir. Hep birlikte siyasi parti rozetlerimizi büyükşehir kapısı önünde bırakmak suretiyle Antalya'ya eşit hizmeti önemsemek ve bunu için gayret etmek en öncelikli vazifemiz olmalıdır. O yüzden ben meclis tartışmalarında bütün arkadaşlarımıza özellikle bu düşünceler içerisinde görüşlerini paylaşmalarını öneriyorum" şeklinde konuştu.

HER KESİMDEN TEMSİLCİ

Yeni Büyükşehir Meclisi'nde 3'ü CHP'den biri de MHP'den olmak üzere toplam 4 kadın üye de yer aldı. Meclis üyelerinin farklı mesleklerden oluşu da dikkat çekti. Meclis üyeleri arasında eski belediye başkanları ve muhtarların yanı sıra fahri konsolos, hakim, gazeteci, turizmci, doktor, avukat, ziraat mühendisi, işadamı, muhasebeci gibi farklı mesleklerden isimler yer aldı. Firesiz toplanan meclise Kaş, Gündoğmuş, İbradı, Gazipaşa gibi uzak ilçelerden katılan üyeler yola ya sabah çok erken saatte çıktı ya da geceyi şehir merkezinde otelde veya bir yakınının yanında geçirdi.

ELEKTRONİK DÖNEM
Elektronik oylama döneminin başlamasıyla Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi yeni döneminde teknoloji ile tanışmış oldu. Kapalı oylamalar dışında açık olanlar elektronik oylama ile gerçekleştirildi. Meclis üyelerinin yeni oylama yönteminde zaman zaman zorlandıkları görüldü. Kabul, ret ya da çekimser tercihlerini kendilerine verilen kumanda büyüklüğündeki cihazın butonlarına basarak yapması gereken üyelere görevliler yardımcı oldu. Meclis üyeleri yeni sisteme tam adapte olamayınca bazı oylamalar tekrarlandı.

BİZE ULAŞIN