Nostaljik 'Yörük Köyü'ne doğru

YÖRSİAD Başkanı Beken turistlere Yörük kültürünü yaşatacak bir proje hazırladı

Antalya'ya gelen turistlere Yörük kültürünü yansıtacak bir köy projesi hazırlayan Yörük Sanayici ve İş adamları Derneği (YÖRSİ- AD) Başkanı Semih Beken, tüm devlet kurumlarını dolaşıp yer istedi. Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nden Doç. Dr. Kemal Reha Kavas ve Yrd. Doç. Dr. İbrahim Bakır'ın da fikir ve proje anlamında desteklediği düşüncesini hayata geçirmek isteyen Beken, sırasıyla Valilik, Defterdarlık, Milli Emlak ve Orman Bölge Müdürlüğü ile 200 dönüm yer temini için görüşmeler yaptı.

PARASI BENDEN

Antalya'nın kültürünü yansıtacak projelere turistin daha çok ilgi göstereceğini belirten Beken, "Disneyland Amerika'da, safari Afrika'da olur. Ama Yörük Köyü projesi sadece burada olur. Arsayı verseler yapımı için finansmanı ben bulurum. Bu basit bir hayır işi değil, ciddi bir turizm yatırımı" diye konuştu.

YAŞAYAN KÖY

Projesini tamamen Yörük kültürünün yaşandığı bir yer olarak özetleyen Beken, "Turist keçi sütünü sağabilecek, yöresel kökboyalı kilim dokuyabilecek. Bunlar gibi yoğurt, peynir satın alabilecek. Hafta sonları köy düğünleri gibi Türk kültürünü yansıtan gösteriler olabilir. Ayrıca Manavgat üzerinden 3-4 günlük Yörük göçü de düzenlenebileceği bir proje tasarladık" diye fikrini paylaştı. Göksel YAPAR / ANTALYA
BİZE ULAŞIN