Ayşe teyzeden kaçak turizm

TÜRSAB BYK Başkanı Çavuşoğlu, Antalya'da ev kadınlarının düzenlediği kaçak turların giderek arttığını belirtti

Ev kadınlarının günübirlik ya da birkaç günlük organize ettikleri kaçak tur organizasyonlarının giderek arttığını belirten Türkiye Seyahat acenteleri Birliği (TÜRSAB) Akdeniz Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Kerim Çavuşoğlu, bu alanda önlem alınmasını istedi.

10 kadın yapıyor

Antalya'da bu yöntemle düzenli olarak çalışan en az 10 kadın olduğunu tespit ettiklerini belirten Çavuşoğlu, haftada en az 500 kişiye kaçak turlar düzenlendiğini hesapladı. Bu konuda ciddi bir hareketlenme olduğunu açıklayan Çavuşoğlu, haksız rekabetin yanı sıra devletin mali kaybı ve amatörce yapılması nedeniyle turizmin baltalandığını söyledi.

Vergi kaybı var

Tatilcilerin 1 gece bile konaklatılması halinde sigortalanmaları gerektiğini belirten Çavuşoğlu, "Acentelerin yüzde 18 KDV, yüzde 20 gelir vergisi, sigorta, çalışanların vergisi, aylık ücretleri gibi yükümlülükleri var. Ayşe teyze acenteleri ise bunlardan muaf. Pazar pikniği, cemiyetçilik, termal geziler, dini turlar adı altında, hiçbir yere kayıtları olmadan acentecilik faaliyeti yapıyorlar. 10 Ayşe teyze haftada birer otobüsle kişi başı 50 TL'den tur düzenlese, bu yasal çalışan 5 acentenin biner TL kayba uğraması demektir" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN