Balıkçı barınağı an meselesi

Seçimlerin araya girmesi nedeniyle balıkçı kooperatiflerine teslimi geciken Antalya Balıkçı Barınağı'nın protokolü, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'ye imzalatılmak üzere sıra bekliyor. Büyük Liman'daki balıkçıların kullandığı alanın sahibi Antalya Serbest Bölge A.Ş. (ASBAŞ) Genel Müdürü Zeki Gürses, barınağın bir an önce taşınması için işlemin takipçilerinden oldu.

BALIKÇILAR YAPACAK

Serbest Bölge'deki firmalar, 2003 yılından bu yana balıkçıların şu anda Sıçan Adası karşısında ana hatları tamamlanmış yeni barınaklarına taşınmasını bekliyor. İki kooperatifin birleşmesiyle oluşacak yeni kooperatifin barınağın üst yapılarını tamamlayacağını belirten Gürses, projenin Bakan Güllüce tarafından onaylanmasının an meselesi olduğunu söyledi.

İNDİRME YERİ YETERSİZ
Bölge'deki 35 yat üreticisi ile 30'a yakın yat onarım-bakım ve tekne satan firmanın bir an önce balıkçıların taşınmasını istediğini belirten Gürses, balıkçılardan kalacak 150 metrelik alanı yat indirme-bindirme yeri olarak değerlendireceklerini söyledi. Firmaların ürettiği yatların boylarının 68 metreye ulaştığını belirten Gürses, "Hali hazırda 80 metre uzunluğundaki yat indirme yerimiz, 50 metrelik yatlar için tasarlanmıştı. Artık yetersiz kalıyor" diye konuştu.

25 MİLYON DOLAR KAYIP
Öte yandan bu yılın ilk 3 ayında ASBAŞ'daki iş hacminde, yüzde 14 gerileme yaşanırken, ilk 3 ayında 175 milyon dolarlık iş hacmi oldu. Gürses, "Bu yıl 40 teknenin, 2015 yılında 47 teknenin, 2016 yılında da 7 teknenin tamamlanarak sahiplerine teslim edilmesi programlandı" dedi.
BİZE ULAŞIN