Havuzlar ölüm çukuru olmasın

Makine Mühendisleri Odası Antalya Şubesi, konutlar ve turistik tesislerin havuzlarında gerekli tedbirlerin alınmasının hayati önem taşıdığını bildirdi

Site ve villa tipi konutların bahçelerinde bulunan yüzme havuzlarında yaşanan çocuk ölümlerinin artmasıyla birlikte Makine Mühendisleri Odası Antalya Şubesi, konunun önemine dikkat çekmek için havuzlarda alınması gereken güvenlik önlemlerini açıkladı. Havuzların kullanılmadığı dönemlerde boşaltılmasını isteyen oda yetkilileri, gerekli temizlik ve bakımlar yapılmadığında da ciddi riskler oluştuğunu belirtti.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Sitelerde çalıştırılan kapıcıların, havuz görevlisi olarak çalıştırılmaması gerektiğini ve bu işi alanında uzman teknik personelin yapması gerektiğini hatırlatan Makine Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ümit Büyükeşmeli, havuzlarda yaşanan boğulma olaylarını engellemek için gerekli önlemlerin alınmasını istedi. Havuzlardaki güvenlik tedbirlerinin sürekli gözden geçirilmesi gerektiğine dikkat çeken Büyükeşmeli, sözlerine şu şekilde devam etti: "En ufak dikkatsizliğin ne kadar büyük facialara dönüştüğüne üzülerek şahit olduk. Özellikle site bahçelerinde bulunan havuzlar kullanılmadığı dönemlerde boşaltılmalı, yaz aylarında ise etrafında gerekli güvenlik önlemleri alınmalı. Küçük çocukların havuza ulaşabilmelerini engelleyecek önlemlerin alınması halinde bu tür üzücü olayların tekrarlanmayacağını ümit ediyoruz. Bu anlamda tüm turistik tesislere ve site havuzları için site yöneticilerine, turizm sezonunun açıldığı şu günlerde insan sağlığını tehdit edici uygulamaların yaşanmaması için denetimlerini ve havuz bakımlarını eksiksiz yapmalarını öneriyoruz."

YAZIN ARTIYOR

Havuzlarda yaşanan sağlık sorunlarının yaz mevsiminin gelmesi ile arttığına da değinen Büyükeşmeli, havuzların standartlara uygun yapılmaması ve işletilmemesinin yanında sektörün en büyük sorunlarından birinin de havuz kimyasallarında denetim yapılmaması olduğunu aktardı. Havuzlarda kullanılan kimyasalların uluslararası standartlarda olması gerektiğini ifade eden Büyükeşmeli, "Kimyasallar uluslararası standartlara uygun olmalı. Bu alanda ülkemizde ciddi bir boşluk var" dedi.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Havuzlarda bulunan suların içme suyu niteliğinde olması gerektiğine dikkat çeken Büyükeşmeli, "Temiz ve kaliteli su temini sürekliliği için otomatik dozlama sisteminin ve elektronik kontrol kumanda ünitesinin bulundurulması zorunlu hale gelmiştir. Herhangi bir ihmal ya da hata, havuzda yüzen çok sayıda insanın sağlığını tehdit edebilir. İnşaat demirleri duvarların dört köşesinden elektrik kaçağına karşı topraklanmalıdır. Ayrıca havuzun içerisinde dışa dönük keskin köşeler bulunmamalıdır" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN