İhracatçılarda seçim heyecanı

Geçen yıl 1.5 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşan Antalya İhracatçılar Birliği'nde, genel kurul ve başkanlık seçimi heyecanı yaşanıyor

Bölgesel birlik olunca geçen yıl 1.5 milyar dolarlık ihracata ulaşan Antalya İhracatçılar Birliği'nde, 24-25 Nisan'da ilk kez genel kurul düzenlenecek ve başkanlık seçimi yapılacak. Mevcut Başkan Mustafa Satıcı, Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birliği Başkanı iken düzenlenen yasal değişiklikle, birliklerin birleştirilmesiyle Burdur ve Isparta ile Fethiye'yi de içine alan bölge başkanı olmuştu. AİB'in 10 yıldır başkanlık koltuğunda oturan Satıcı'nın yapılacak seçimde karşısına, eski ANSİAD Başkanı Ergin Civan çıktı. Birliğin binasında gerçekleşecek genel kurula, her iki taraf da bin 200 üyenin katılımını bekliyor.

REKABETİ GELİŞTİRECEĞİZ

Birliğin üye sayısını 4 bine çıkarmak istediklerini belirten Başkan Satıcı, yeni dönemde ihracatın geliştirilmesi amacıyla 'İhracatçıların Rekabetinin Geliştirilmesi' başlıklı süren projelere devam edeceğini söyledi. Bu proje kapsamında Antalya'da yaş meyve sebze sektörünün incelendiğini ve işbirliği koşullarının yaratıldığını anlatan Satıcı, "Özellikle ihracatı artırmak için alım ve ticaret heyetleri ile yurt dışında fuar organizasyonları gerçekleştirilecek" dedi.

KAN DEĞİŞİMİ ŞART
İhracatçıların sorunlarının arttığını belirten başkan adayı Ergin Civan ise ihracatçıların talebi üzerine aday olduğunu söyledi. Mevcut yönetimin 10 yıldır işbaşında olduğunu hatırlatan Civan, sorunların çözümü yönünde projeler gerçekleştirilmediğini ifade ettii. İhracatçıların AİB'yi sadece aidat alınan bir kurum olarak gördüğünü ifade eden Civan, Başkan Satıcı'yı tanımayanlar olduğunu da belirterek, "Yeni bir vizyon gerekli. Değişim için yola çıktık" dedi.
BİZE ULAŞIN