Antalya polisi her zaman hazır

Antalya Emniyet Müdürü Cemil Tonbul, emniyet teşkilatı olarak halkın huzur ve güveni için çalıştıklarını, tüm birimleri ile 24 saat, hiç ara vermeden görev başında olduklarını açıkladı

Antalya Emniyet Müdürü Cemil Tonbul, kentin huzur ve güvenliği için polisin tüm birimleri ile 24 saat görev başında olduğunu söyledi. Tonbul, Antalya polisinin havada, karada ve denizdeki tüm birimlerinin yanı sıra atlı polislerle de göreve hazır olduğunu ifade etti.

ATLI POLİS GÖREVDE
İlk kez 2008 yılında Antalya'da oluşturan 'Atlı Polis Gücü' plajlardan, statlara, toplumsal gösterilerden, sokak asayişi ve kentin güvenliğine kadar hemen her alandan sorumlu. Öte yandan Antalya'da son 4 yılda 55 bin öğrenci polis atlarına binerek, polis halk kaynaşmasına katkı yaptı. 20 uzman atlı polisten oluşan tim, yaz sezonunun açılması ile birlikte günde ortalama 60 bin yerli ve yabancı turisti ağırlayan plajların güvenliğini sağlayacak. Atlı polisler son dört yılda plajlarda 250 suçluyu yakalayarak adalete teslim etti.

ÜÇ PLAJDA GÖREV YAPIYOR
Atlı Polis Birliği Beldibi, Konyaaltı, Lara Plajı, Beach Park ve Atatürk Parkı'nda görev yapacak. Plajlarda hırsızlık, kapkaç ve adli olaylara karşı kuş uçurtmayacak olan polisler geçtiğimiz yıllarda en çok turistlerin ilgi odağı olmuştu. Antalya Emniyet Müdürü Cemil Tonbul, Atlı Polis Gücü'nün emniyet ile halkın kaynaşmasına da büyük katkı sağladığını söyledi. Atlı Polis Gücü'nün Çakırlar'daki merkezinin tüm Antalyalılara açık olduğunu da belirten Tonbul, "Buraya isteyen herkes ailesini çocuklarını alıp gidebilir. Atlara binerek stres ve yorgunluklarını atabilir" dedi. Tonbul, bütün bunların yanında polis atlarının çocuklarda hayvan sevgisine de büyük katkı sağladığını bildirdi.

KIYILARIMIZ ONLARA EMANET

Antalya Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Deniz Şubesi ekipleri, denizde ve falezlerde meydana gelen her türlü olaya karşı görev yapıyor. 20 kişiden oluşan ekip, gece ve gündüz meydana gelen en küçük boğulma, yaralanma olayına anında müdahale ediyor. Antalya kıyılarında sürekli denetim yaparak hiçbir olumsuzluğa izin vermiyor. Emniyet Müdürü Tonbul, sadece karada değil, denizde de vatandaşın can ve mal güvenliğini sağladıklarını söyledi. Bütün bunların yanında denizde meydana gelen en küçük kirlenmeye ve olumsuzluğa da Deniz Polisi'nin müdahale ettiğini belirten Tonbul, "Arkadaşlarımız her yıl milyonlarca turistin tatilini geçirdiği Antalya'da hiçbir olumsuzluğa sebebiyet vermeden çalışmaktadır" dedi.

KENT GÜVENLİK YÖNETİM SİSTEMİ
Antalya Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Muhabere Elektronik Şube Müdürlüğü bünyesindeki Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS), suçlulara göz açtırmıyor. Emniyet Müdürü Cemil Tonbul, 12 Şubat 2008 tarihinde devreye giren KGYS sistemi ile 120 noktaya montajı yapılan 384 kamera ve 16 tali izleme noktasıyla kentin güvenliğinin saniye saniye kontrol edildiğini söyledi. Tonbul, "İşlenmiş suçların takibinin yapılarak şüphelilerin en kısa sürede yakalanması ve olay sonrası tespit edilen görüntülerin ilgili birimlere iletilmesinin sağlanarak suçluları anında yakalıyoruz" dedi.

TOPLUMSAL OLAYLARA MÜDAHALE
Müdür Tonbul, polisin sadece yangın eğitimi almadığını bunun yanında toplumsal olaylara karşı da eğitimden geçirildiğini söyledi. Polisin her türlü olaya karşı hazırlıklı olması gerektiğini de belirten Tonbul, "Arkadaşlarımız ani toplumsal olaylara karşı eğitimden geçiriliyorlar" dedi. Tonbul, tüm polislerin düzenli atış eğitiminden geçirildiğini. Personelin eksiğinin giderildiğini ifade etti ve bu çalışmalarının yanında bomba uzmanı ekiplerinin ise çok özel eğitim ve çalışmadan geçirildiğini bildirdi.

VATANDAŞ ODAKLI ÇALIŞIYORUZ
Emniyet Müdürü Tonbul, polisin vatandaş odaklı çalıştığını da söyledi. Kent Güvenlik Yönetim Sistemi'nin (KGYS) çok kısa bir süre içerisinde yaptığı başarılı çalışmalar neticesinde, kameraların izleme yaptığı yerlerde suç oranlarında büyük düşüş olduğunu tespit ettiklerini belirten Tonbul, "Halkımızın, '155 Polis İmdat' telefonu ile kulağı, KGYS ile gözü olan personelimiz, 24 saat halkın huzurunu, can ve mal güvenliğini sağlamak için çalışmalarını yine halkımızın desteği ile kesintisiz sürdürmeye devam etmektedir" ifadesini kullandı.

KENDİSİNİ YENİLİYOR
Antalya Emniyet Müdürlüğüne bağlı başta Çevik Kuvvet Şubesi olmak üzere tüm şubeler, günün koşullarına göre eğitimden geçiriliyor. Polisin görev alanının çok geniş olduğunu de belirten Emniyet Müdürü Cemil Tonbul, "Arkadaşlarımız çağın yeniliklerine,günün koşullarına göre kendilerini yenileyerek yetiştirmek zorundalar. Yangına müdahale eğitimi de bunlardan biridir" dedi.
BİZE ULAŞIN