Tarih için mücadele

Kaybolan meslekler arasında gösterilen çömlekçilik, Taşhomcu'nun verdiği mücadele ile günümüzde biblo, havuz, heykel ve pano şeklinde yaşatılıyor

Bir dönem evlerin vazgeçilmezleri arasında yer alan topraktan eşyaları yapan çömlek ustaları, günümüzde daha çok süs eşyası şeklinde yapılar ortaya koyuyor. Pişirilebilir kil ve toprak karışımından yapılan çömlek, testi, çanak gibi ürünlerle bir döneme damga vuran çömlekçilik, teknolojinin gelişmesi, alternatif ürünlerin çoğalmasıyla kaybolan meslekler arasına girdi. Çömlekçiliği canlandırmak isteyen sektör temsilcileri, bazı tekniklerle farklı modeller üzerinde üretim yapmaya başladı. Böylece son yıllarda topraktan yapılan vazo, biblo, havuz, köpek kulübesi, heykel, pano şeklindeki yapılar, lüks otelleri süslüyor.

YOK OLMAYACAK

Toprağı sanata dönüştüren çömlek ustası Ahmet Taşhomcu, insanlarda çömlekçiliğin bittiğine yönelik bir algı olduğunu ancak insanoğlu var olduğu sürece bu mesleğin mutlaka yaşayacağını ifade etti. Çömlek tekniğiyle daha önce testi, çanak, tabak gibi ürünler yapıldığını ancak bunların günümüzde pek tercih edilmediğini dile getiren Taşhomcu, bu nedenle çoğu çömlek ustasının mesleğini bırakmak zorunda kaldığını belirtti.

HER ZEVKE GÖRE

Lüks otellerin dekorasyonlarında çömlek tekniğini kullandıklarına işaret eden Taşhomcu, Antalya'da da otellerin taleplerine göre ürünler ortaya koyduklarını söyledi. Çömlek tekniğiyle istenilen şekli yapabildiklerini vurgulayan Taşhomcu, otellerin konseptine göre şelale, vitrin, ağaç heykeller yaptıklarını, çömleğe ilgi duyan özel müşterileri de bulunduğunu söyledi.
BİZE ULAŞIN