Baykal değişim sinyalini verdi

CHP eski Genel Başkanı Baykal, Antalya'da partisinin değişime ihtiyacı olduğunun sinyallerini verdi ve derslerle dolu bir seçim dönemi geçirildiğini söyledi

CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Antalya'nın Yeni Emek Mahallesi Muhtarı Ramazan Bıçak'ı ziyaret etti. Gazetecilerin sorularını cevaplayan Baykal, partisinin Antalya'da değişime ihtiyacı olduğunun sinyallerini verdi.

YOL HARİTASI ÇİZİLECEK

Baykal, CHP'de genel kurula gidilip gidilmeyeceği yolundaki soruya, "Bu konuda parti, değerlendirme ve sorgulama dönemi başlattı. İl başkanları ile görüşüldü, ileriki günlerde yeniden bir görüşme yapılacak. Bir yol haritası çizilecek. Bu süreç işletiliyor, bakalım nereye gider, ne olur. İçinde bulunduğumuz durumu anlamaya, değerlendirmeye ve buradan gerekli sonuçlar, dersler çıkarmaya çalışılıyor. Buna da ihtiyaç var" diye cevap verdi.

SONUÇ İRDELENMELİ

Yerel seçim sonuçlarına, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Mustafa Akaydın'ın itirazının YSK tarafından reddedildiği, Büyükşehir Belediye Başkanlığının AK Parti'ye geçtiğinin hatırlatılması üzerine Baykal, seçimin Antalya'da kendileri için çok derslerle dolu geçtiğini söyledi. Sonucun kendilerini mutlu etmediğini vurgulayan Baykal, bu aşamada sonucun en iyi şekilde sorgulanması, irdelenmesi ve değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

ÜZÜNTÜ VERİCİ SONUÇ
Baykal, "Bu seçim Antalya'da bizim için çok derslerle dolu bir seçim oldu. Ortaya çıkan sonuç bizi mutlu eden sonuç değildir. Bu aşamada yapılması gereken şey, bu sonucu en iyi şekilde sorgulamak, irdelemek ve değerlendirmektir. İstediğimiz sonucun olmadığı açık. Çok üzüntü verici bir tablo. Her seçimin içinde dersler gizlidir. Bu noktadan sonra artık herkesin bu seçimden gerekli sonuçları çıkarmasına ihtiyaç var. Bu sonuç üzüntü verici bir sonuçtur. Niye böyle olmuştur? Nerede hata yapılmıştır? Birbirine suçlama gayretine girmeden, kendini anlamsız şekilde savunma çabasına kalkışmadan, gerçekçi, sorumlu ciddi bir şekilde bunu değerlendirmek lazımdır. Çok ciddi yanlışlar, büyük hatalar yapılmıştır. Hatalar bir sürecin sonucunda oluşmuştur. Bunlar son anda son günde yapılan hatalar değildir. Şimdi bu tabloyu gördükten sonra durumu yeniden değerlendirmek yeni bir başlangıca ihtiyaç var" dedi.

SUÇLAMALAR BIRAKILMALI

Yerel seçimlerdeki sonuçların değerlendirmesinin, birbirini suçlama gayretine girmeden, anlamsız şekilde savunma çabasına kalkışmadan yapılması gerektiğinin altını çizen Baykal, seçim döneminde çok ciddi yanlışlar, büyük hatalar yapıldığını ifade etti. Antalya siyasetinde yeni bir başlangıç yapılması gerektiğini vurgulayan Baykal, "Antalya siyasetinde yeni ve hatalara kapıyı açık tutmayan, gerekli dersleri almış, ciddi ve yeni bir başlangıç yapmak lazım. Bu başlangıcı yaparsak Antalya hiç şüphe yok, eskisinden güçlü şekilde CHP'nin demokrasisinin en parlak sonuçlar aldığı kent haline gelir. Umarım gerekli dersler alınır ve bundan sonra yeniden yola çıkarız. Gün, olaylardan ders çıkarma zamanıdır" dedi.

VEFA ÇOK ÖNEMLİDİR
Siyasette vefanın önemine değinen Baykal, emeğe saygı olduğunu, başarıyı sağlayan davranışların değerlendirilmesi ve onurlandırılması gerektiğini bildirdi. Başarı tekmelenirse yeni başarının yakalanamayacağını dile getiren Baykal, "Çok alınacak derslerle dolu dönem yaşadık. Keşke böyle olmasaydı ama oldu. Şimdi yeni bir başlangıca yönelmek lazım. Bunu yapacağız. Bunun ortaya çıkması halinde Antalya'da CHP'nin deneyimli kadroları doğru yönlendirildiği zaman en parlak sonuçları alacaktır" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN