Köylü kızların örnek başarısı

Isparta'nın tek kız güreş takımı olan İslamköy Köyü Hacı Yahya Demirel Yatılı Bölge Ortaokulu kız güreş takımı, imkansızlıklar içinde 6 aylık çalışmayla milli takıma yükseldi

Isparta'nın Atabey ilçesinde bir yıl önce kurulan ve ilin tek kız güreş takımı olan İslamköy Köyü Hacı Yahya Demirel Yatılı Bölge Orta Okulu kız güreş takımı, imkansızlıklar içinde, kısa sürede pek çok başarı elde etti. Spor salonu olmadığı için tiyatro salonundaki minderlerde çalışan, soğuk günlerde sınıfın duvarına yerleştirilen elektrikli ısıtıcıyla ısınarak antrenman yapan, güreş ayakkabısı ve formalarını hibelerle elde eden kız güreş takımı öğrencilerinden Kadriye Aksoy ve Emine Sulu, geçen hafta Antalya'da, 13 ülkenin katıldığı 17. Uluslararası Yıldızlar Zafer Güreş Turnuvası'nda Türkiye'yi temsil etti. Öğrencilerden Emine Sulu, şampiyonada bronz madalya kazandı. Kız güreş takımı, geçen yıl düzenlenen Minik Bayanlar Türkiye Güreş Şampiyonası'nda da 38 il içinde Türkiye 4.'sü, kulüpler sıralamasında ise Türkiye 2.'si olmuştu.

ANTRENÖR TRANSFERİ
İslamköy Köyü Hacı Yahya Demirel Yatılı Bölge Ortaokulu Müdürü Mustan Güngör, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile ortak bir çalışma başlattıklarını, ilçelerde belirledikleri kız öğrencileri okullarına kaydettiklerini söyledi. Bu öğrencilerden Isparta'nın ilk kız güreş takımını kurduklarını anlatan Güngör, Samsun'dan antrenör getirdiklerini belirtti.

İMKAN İSTİYORLAR
Güngör, "Gönül isterdi ki daha iyi şartlarda öğrencilerimizi yetiştirelim. Bu şartlarda milli takıma kadar yükseldilerse imkan verildiğinde dünya şampiyonasına kadar başarılı olacaklardır" dedi. Antrenör Esra Ak ise kendisine antrenörlük teklifi geldiğinde köy okulu çalıştıracağını öğrendiğinde hemen kabul ettiğini söyleyerek, Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya'nın kendilerine yardımcı olduğunu kaydetti.
BİZE ULAŞIN