Turizm öğrenimi 2 yıl olsun

Turizmde kalifiye eleman açığının sürdüğünü belirten TÜROFED Başkanı Ayık, fakültelerin 2 yıl sonunda diploma vermesini önerdi

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Nisan ayı olağan toplantısını Antalya'da yaptı. IC Airport Otel'de yapılan toplantıda konuşan TÜROFED Başkanı Osman Ayık, eğitim kurumlarının sürekli büyüyen turizm sektörüne eğitimli eleman yetiştirmekte geride kaldığını belirterek, turizm meslek lisesi öğrencilerinin sınavsız doğrudan yüksek öğretime alınmasını ve 4 yıllık olan fakültelerin de 2 yılda diploma vermesini önerdi.

4 YIL ÇOK FAZLA

Meslek yüksekokulları ile turizm otelcilik liselerinin arttırılması gerektiğini belirten Ayık, "4 yıllık fakülte eğitim süresinin gözden geçirilmesi gerekiyor. Bu çok uzun bir süredir. 4 yıllık eğitim süresi gereksizdir. 2 yıllık eğitim yeterlidir. Onun üstü eğitim enstitüsü veya sertifikasyon mantığıyla çözülebilir. Böyle bir düzenlemeye mutlaka ihtiyaç vardır. Sektörün ihtiyacı ara elemandadır. Bu arada çok hızlı adam yetiştirmemiz lazım" diye uyarıda bulundu.

MEZUNLAR GELMİYOR

Ayık, mezunların tamamının sektöre katılmadığını, mezun 15 bin kişinin bir kısmının üst eğitime başlarken bir kısmının başka sektörlere kaydığını belirtti.

TÜROFED BÜYÜYOR
AKTOB'UN katkılarıyla hazırlanan buluşmada, turizm sorunları masaya yatırıldı, TÜROFED'in turizmin olduğu Türkiye'nin her noktasında var olmasını sağlamak amacıyla atılacak adımlar görüşüldü. Başkan Ayık, bu yıl sonuna kadar 3-4 turizm derneğinin daha federasyona katılmasını beklediğini söyledi.
BİZE ULAŞIN