EXPO kalıcı eser bırakacak

EXPO 2016 Antalya Ajansı ek hizmet binasını açan Bakan Eker, 187 ülkeye katılımları için davet gönderdiklerini, EXPO'nun Antalya'ya kalıcı eserler bırakacağını söyledi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, EXPO 2016 alanında, yönetim ofisi olarak kullanılacak EXPO 2016 Antalya Ajansı ek hizmet binasının açılış törenine katıldı. Vali Sebahattin Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, ATSO Başkanı Çetin Osman Budak başta olmak üzere protokolün tam kadro katıldığı töreni, 29 ülkeden gelen 15'inci Uluslararası Antalya Çocuk Festivali'ne katılan çocuklar renklendirdi. Dev fuara hazırlık aşamasında bugüne kadar yapılanları anlatan Bakan Eker, 2 milyon TL kaynak ayrılan yönetim ofisleri binasının girişine elektrikli tornavida ile anı plaketini sabitledi. Daha sonra binayı gezen Eker, Yönetim Kurulu ile toplantı yaptı.

ÇOK ÖNEMLİ BİR İMTİHAN
Toplam bin 100 dönüm arazisi olan fuara katılımları için 187 ülkeye davet gönderdiklerini açıklayan Eker, 38 ülkeden cevap geldiğini söyledi. Önümüzdeki aylarda daha fazla yanıt geleceğini ifade eden Eker, "Expo 2016 bizim için önemli bir tanıtım fırsatı ve bir imtihan. Yerel yönetimlerden STK'lara, hükümetimize kadar bu organizasyona seferber olduk" dedi.

ALAN ATIL KALMAYACAK

Dünyaya örnek olacak bir Expo yaratırken kalıcı eserler de bırakılacağının altını çizen Eker, "Fuar 6 ay sonra bitince burası atıl kalmayacak. Expo göleti, kulesi, botanik parkları ve en önemlisi de kongre merkezi gibi kalıcı eserler bırakacağız. Fuar alanı için neler yapılacağı projesi bitti. Şimdi üzerinde çalışılıyor" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN