Işık YARGIN: Girişimcilik ekosistemi

Girişimcilik ekosistemi kavram olarak hayatıma girdiği andan itibaren özellikle kadın girişimciliği ile ilgili çalışmalarda girişimcilik ekosistemini oluşturan bileşenlerin çalışmaların ana unsuru haline gelmesi için azami dikkkat ediyorum.
Ülkemiz yenilikçi ekonomideki 2. Ligdeki konumunu 1.lig ülkeleri arasına taşımak durumunda. Katma değeri yüksek alanlarda girişime ihtiyacı var. Bu potansiyeli harekete geçirmek için ekosistemin oyuncularına ihtiyaç var. Teknokentler, üniversiteler, yarışmalar, melek yatırımcı dernekleri, devlet destekleri ekosistemi oluşturan önemli aktörler.
Geçen hafta bu bakımdan benim için çok değerli çalışmalarla geçti. Girişimcilik benim günlük çalışma planlarımda sürmansetteydi.
Önce Antalya'da hemen ertesi gününde bir habitat projesi olan Ulusal Girişimcilik Merkezinin Çalıştayındaydım.
Bu güzel bir tesadüf oldu. Zira uzun zamandır üzerinde çalıştığımız üretim yapan kadınların ekosistemden nasıl yararalanacakları ile ilgili arayışımızın yeni aşamasında tartıştığımız bir çok başlığı Girişimcilik Ekosistemi Çalıştayı'nda konuşma fırsatı buldum. Anladım ki ulusal ve global oyuncuların gündemindeki başlıklar aynı.
Bir Girişimcilik Sözlüğü çalışmasının başlatılmasının Çalıştay'da benimsenmiş olması ne demek istediğimi açıklar nitelikte.
TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu üç yıldır özellikle el sanatları üretimi yapan kadınlar üzerine çalışıyor. Bu çalışmadan muratları; girişimci potansiyel taşıyan kadınlara kendilerini fark errirmek, ekosistem oyuncularına da böylesi büyük bir potansiyelin yenilikçi ekonomi ile uyumlu olabilecek altlıklarını göstermek.
İçinde yer aldığım çalışmalar arasında Bir Girişimcilik Sözlüğü'ne ihtiyacı en fazla duyduğum el sanatları üretimi yapan ve satan kadınların 'ne olduğu' ya da 'ne olmadığı.' Ulusal Girişimcilik Merkezi ile 25-26-
27 Nisan'da Antalya'da TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu ve TOBB Antalya Genç Girişimciler Kurulu'nunda yer aldığı Antalya Startup Weekend Akdeniz yapılacak. Yenilikçi ekonominin ihtiyaç duyduğu yeni fikirler hayat bulacak.
Haftaya konu belli oldu.
İyi Haftalar.

BİZE ULAŞIN