Akdeniz güneşine yatırıma koştular

Batı Akdeniz'de güneş enerjisinden elektrik üretmek için sıraya giren girişimciler, EPDK'ya rekor başvuruda bulundu. Bölge için 2 milyon 60 bin euroluk yatırım talebi geldi

Yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş enerjisinin kullanımını arttırarak enerjide dışa bağımlılığı azaltmayı amaçlayan Türkiye, güneş potansiyelini enerji üretiminde daha etkin kullanmaya hazırlanıyor. Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun çerçevesinde Türkiye'de güneş enerjisi ile elektrik üretmenin yolu açıldı ve Elektrik Piyasası Kanunu kapsamında hayata geçirildi. Devlete elektrik satmak amaçlı Elektrik Şebekesine Bağlı Lisanslı Güneş Elektriği Sistemi için ise bu tesiste üretilen elektriğin tamamı 0,133 $/kWh = 0.28 TL/kWh fiyat ile satılabilecek. Bunun için EPDK'dan üretim lisansı almak gerekiyor. Lisans başvurusu yapılan güneş elektriği tesislerinin açıklanan kapasiteleri için Türkiye genelinde EPDK tarafından 496 adet güneş lisans başvurusu alındı. Ancak 10-14 Haziran 2013 tarihinde lisans başvurusu yapılan ve iletim sistemine bağlanacak lisanslı güneş enerjisine dayalı üretim tesislerinin toplam kurulu gücü Türkiye genelinde 600 MW fazla olamayacak.

5 KATI TALEP

Bu kapsamda, santrallerin bağlanacağı trafo kapasiteleri dikkate alınarak Batı ve Doğu Antalya için toplam 58 MW'lık kurulu güce lisans verilecek. Girişimciler 58 MW'lık üst sınır için 530 milyon euro tutarında 279,06 MW'lık yatırım talebinde bulundu. Ancak Antalya'da sadece 110 milyon euroluk yatırım yapılabilecek.

TALEP PATLAMASI

Burdur için 26 MW'lık kurulu güce lisans verilecek ve 50 milyon euro yatırım yapılabilecekken, 770 milyon euro tutarında 409,44 MW'lık yatırım talebinde bulunuldu. Isparta ve Afyonkarahisar'da ise 18 MW'lık kurulu güce lisans verilecek. Isparta'da da durum değişmedi ve 402,04 MW için 760 milyon euroluk yatırım talebi geldi. Isparta'da da sadece 34 milyon euroluk yatırım yapılabilecek. Belirlenen kapasitenin üzerinde talep gelen bölgelerde TEİAŞ tarafından yarışma yapılarak en düşük ücretle satış yapacak firmaya lisans verilecek. Elektrik şebekesi olmayan bölgelerde ise vatandaşın kendi ihtiyacını karşılaması için elektrik şebekesinden bağımsız yayla evi, karavan, tekne, telsiz istasyonları, güvenlik kameraları gibi sistemler için kurulu güç sınırı ve izin alma zorunluluğu getirilmedi.

İSTEYEN SATABİLECEK
Öte yandan vatandaşların konut, işyeri, fabrika, turizm ve tarım tesislerinde, şehir elektrik şebekesine bağlantılı 1 MW'tan daha küçük kurulu güç için lisans alması gerekmiyor. Bu tür güneş elektriği sistemleri için, çift yönlü sayaç kullanarak ihtiyaç fazlası elektriği Antalya, Burdur, Isparta'da CLK Akdeniz Enerji A.Ş'ye 0,133 $/kWh fiyat ile satma imkanı getirildi.

AMORTİSMAN 7 YIL

Vatandaşlar için maliyet hesabı yapan uzmanlar, ayda ortalama 100 lira elektrik faturası ödeyen bir abonenin ortalama güneş enerjisi kurulum maliyetinin 8 ile 11 bin lira arasında olacağını bildirdi. Fiyatlardaki artışlar dikkate alındığında Antalya bölgesinde kurulan sistemlerin amortisman süreleri ortalama 6-7 yıl arasında değişecek. ATSO Meclis Üyesi Mustafa Karabağır, Avrupa ülkelerinde güneş verimliliği Türkiye'nin yarısı kadar olmasına rağmen devlet teşvikleri ile bu sistemlerin yaygınlaştırıldığını, devletin enerji yükünün hafifletildiğini aktardı.

2014 TÜRKİYE İÇİN GÜNEŞ YILI
Türkiye'nin enerji üretiminde halen dışa bağımlı olduğunu söyleyen Karabağır, "Enerji üretiminde yüzde 72 oranında dışa bağımlı olan Türkiye'nin yeni çıkarılan kanun ve yönetmeliklerle yenilenebilir enerji üretimi konusunda yolu açılmıştır. Fiyatlar da geçen yıllara oranla önemli ölçüde düşmüş; bunun yanında 7-8 yıla varan geri ödemeli yerli ve uluslararası finansal çözümler devreye girmiştir. İşyerleri ve konutlarda kullanılabilecek güneş elektriği sistemleri için gölgesiz ve güney cepheli çatılar uygun kabul edilmektedir. 2014 ve 2015 yılları Türkiye için güneş yılı olacak; güneşe bakan çatılarınız ve boş alanlarınız önümüzdeki yıllarda bir arsa kadar değerli hale gelecektir" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN