İsmailov umut dolu

Mardan Palace Otel'in sahibi Azeri asıllı Rus işadamı Telman İsmailov, Türk işadamlarına Rusya'ya yatırım için acele etme önerisinde bulundu

AST Şirketler Grubu Başkanı ve Mardan Palace Oteli'nin sahibi Azeri asıllı Rus iş adamı Telman İsmailov, Türk-Rus ekonomik- ticari ilişkilerinin geleceğinin parlak olduğunu, Türk girişimcilere Rusya'ya yatırım için elverişli bir zaman olduğu önerisinde bulundu.

TURİZM KAR ETTİRİR

Türkiye'de yaptığı yatırımdan çok memnun olduğunu ifade eden Azeri iş adamı, İsmailov, "Antalya'da faaliyete başlayan Mardan Palace Oteli, dünyanın en lüks otellerinden biri. Bu otel için 1,5 milyar dolar harcadık. Türkiye'ye her yıl çok sayıda yabancı turist gidiyor. Rakamlara göre, 2013 yılında Türkiye'ye giden turist sayısı yüzde 10 civarında artarak 34 milyon 910 bine ulaştı. Rekor kıran Türkiye, dünya 6'ncısı oldu. Dolayısıyla Türkiye'de turizme yapılan yatırımdan bence zarar olmaz, tam tersi iş adamı kazançlı çıkar. Türkiye ile ilgili iş adamı olarak planlarımız var, ama henüz netleştirmedik. Bu arada Türkiye'ye gelen Rus turist sayısı da 4 milyonu aştı. Otelimize gelen Rus turist sayısından da memnunuz. Otelimizde kalan turistlerimiz bir daha gelmeyi arzuluyor. Tatil yaparken huzuru ve lüks hizmeti kim sevmez ki? Amacımız da turistlere böyle bir hizmeti sağlamak" dedi.

DOLAR İÇİN PANİGE GEREK YOK
Doların artmasının turizm alanını ciddi şekilde etkilemeyeceğine inandığını beliten İsmailov, "Doların artmasıyla ilgili bence paniğe kapılmamak lazım. Rusya ekonomisi güçlü. Bu gibi dalgalanmaları çok yaşadık. Ekonominin de kendine göre kuralları var. Önemli olan piyasada paniğe kapılmamak. Mantıklı strateji geliştirerek hamle ve adımı doğru atmak, iyi analiz etmek. Zarar ve kar ekonomide ikiz kardeş gibi. Türkiye'de güzel bir atasözü var: Gülü seven dikenine katlanır. Ama asla paniğe gerek yok" diye konuştu.

ACELE ETMENİZ LAZIM
Rus-Türk ekonomik ilişkilerinin giderek arttığını kaydeden İsmailov şunları söyledi: "Rusya pazarı büyük potansiyele sahip. Sadece başkent Moskova değil, bölgeler de gelişiyor. Burada Moskova ve diğer dev kentlerde olduğu gibi altyapı inşaatları yapılıyor, ya da yeni projeler hazırlanıyor. Burada Türk iş dünyası temsilcilerine büyük işler düşüyor. Ama biraz ellerini çabuk tutmalıdırlar. Rusya artık eski Rusya değil, ekonomi gelişiyor, son 10 yılda ülkede olumlu anlamda ekonomi sektöründe ciddi atılımlar yapılıyor. Yatırıma davet ediliyor, koşullar sağlanıyor. Rusya'nın Türkiye'de Mersin Akkuyu nükleer santral inşaatı projesi, Sberbank'ın Denizbank'ı alması ve başka yatırımları ikili ilişkileri pekiştiren önemli projeler."

BİZE ULAŞIN