'Seçimle geldim seçimle giderim'

CHP İl Başkanı Devrim Kök istifa etmeyeceğini, görevinin başında olduğunu açıklarken, İl Başkan Yardımcısı Barbaros Düzgün ise görevinden istifa etti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Devrim Kök, kendisini istifaya davet eden kişilere cevap vermek için bir basın toplantısı düzenledi. Devrim Kök'ün yardımcısı olarak görev yapan İl Başkan Yardımcısı Barbaros Düzgün ise istifa dilekçesini vererek görevine devam etmeyeceğini duyurdu. Devrim Kök, düzenlediği basın toplantısında istifa etmeyi düşünmediğini, Cumhurbaşkanlığı seçimleri için çalışmaya başlayacaklarını ifade etti. Kök, kendisini istifaya zorlayan isimlerin, kendi çıkarlarını düşündüklerini söyledi. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç de Kök'e destek vermek için toplantıya katıldı.

ASLA KAYTARMADIK

Göreve geldiği günden bu yana canını dişine takarak çalıştığını belirten Kök, "Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık. Partimizin çıkarları dışında hiçbir şey düşünmedik. Ancak maalesef hem Türkiye genelinde hem de Antalya'da istediğimiz sonuçları alamadık" dedi. Kendisini eleştirenlerin kendi çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini ifade eden Kök, "Tepkinin bir kısmı değişik pozisyonlarda belediye meclis üyeliği, belediye başkan aday adaylığı pozisyonunda olup aday gösterilmeyen arkadaşlarımızın tepkileridir. Bir kısmı da mevcut il yönetiminin devamı halinde milletvekilli olamayacağını düşünen kişilerin tepkilerdir. Ama partimizin iyiliği için iyi niyetli eleştiri yapanların eleştirilerinden dersler çıkaracağız. Asla kaytarmadık, asla partimize ihanet etmedik" şeklinde konuştu.

AĞIR ELEŞTİRİLER

Eleştiride bulunanların çoğunun CHP'ye destek vermeyen isimlerden oluştuğuna dikkat çeken Kök, sözlerine şöyle devam etti: "Büyükşehir ve bazı ilçelerimizin kaybedilmesinden doğan kızgınlıkla şahımsa ve yönetimime ağır eleştiriler yapıldığını gözlemlemekteyiz. Bu eleştirilerin bir kısmı haklı olabilir, ancak önemli bir kısmı da haksızdır. Oylarımız arttırdık ancak Büyükşehir Belediyesi'ni kazanamadık. Eğer Bütünşehir yasası çıkmamış olsaydı yani Büyükşehir Belediyesi 2009 sınırları içerisinde olsaydı seçimi yine kazanmıştık. Bizler iyi ya da kötü niyetli bütün eleştirileri dinledik, dinliyoruz. Günahımızı ve sevabımızı tartacak ve değerlendirecek ve gerekli dersleri çıkaracak tecrübedeyiz."

GENEL MERKEZ'İN TERCİHLERİYDİ
Toplantının sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kök, Evcilmen'in adaylığı ile ilgili kararın Genel Merkez tarafından verildiğini, Sultan Yeğen'in aday yapıldığını ise kamuoyu ile aynı anda öğrendiğini söyledi. Akaydın ile arasında hiç bir sorun olmadığını da dile getiren Kök, eski Genel Başkan Deniz Baykal ve beraberindeki milletvekillerini her fırsatta partiye davet ettiğini, Kepez'de de Erdal Öner'in aday gösterilmesinin yine genel merkezin takdiri olduğunu ifade etti. Aksu'daki sonuçlara çok şaşırdığını belirten Kök, Büyükşehir Meclisi'nde görev yapan CHP'li meclis üyelerinin başka bir partiye geçiş yapmayacak karakterde insanlar olduğunu söyledi.

GÖREVİMİN BAŞINDAYIM
İstifa çağrılarına yanıt veren CHP İl Başkanı Devrim Kök, "Görevimizi Antalya İl Kongresi'nde Antalya Divan Başkanlığı'ndan devir aldık. Günü geldiğinde başka bir Antalya İl Kongresi'nde Divan Başkanlığı'na teslim edeceğiz. Ancak bu süre içerisinde yönetim boşluğu doğmasına hiçbir şekilde izin vermeyeceğiz" dedi.

CHP ISPARTA HESAP VERECEK
30 Mart yerel seçimlerinde Isparta'da umduğunu bulamayan CHP teşkilatı genel merkeze bir rapor sunarak, seçimlerde neden başarısız olduklarını anlatacak. CHP İl Başkanı Vedat Şenol, bu anlamda 26 Nisan Cumartesi günü Ankara'da il başkanları toplantısı düzenleneceğini hatırlatarak, "Seçim sonuçlarına ilişkin raporlarımızı genel merkeze toplantıdan önce göndereceğiz. Toplantıda Isparta ve Türkiye üzerindeki düşüncelerimizi söyleyeceğiz" diye konuştu.

KURULTAY OLABİLİR

Hazırladıkları raporun gerçekleri ortaya koyduğunu belirten Şenol, "CHP çalışmadı da başarısız oldu diye bir olay yok. Ortada bulunan kararsız oyların çoğu, iyi bir çekim merkezi oluşturan AK Parti'ye gitti" dedi. CHP'nin genel kurultaya gidebileceği sinyalini veren Şenol, "Genel başkanımız olağanüstü kurultay taleplerine olumsuz bakmadı. İl başkanları toplantısında çok talep olursa Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra bu gerçekleşebilir" dedi.
BİZE ULAŞIN