24 saat denetim

Turizm sezonunun başlaması ile birlikte Antalya polisi tur otobüsü kazalarına karşı sert önlemler alıyor. Kazaları azaltmak için Kemer ve Serik yolunda ekip sayısı artırıldı, denetimler 24 saate yayıldı

Antalya'da her yıl yaşanan ve onlarca insanın hayatını kaybettiği tur otobüsü kazalarına karşı sert tedbirler alındı. Antalya Bölge Trafik Şube Müdür Yardımcısı Mustafa Sincanlıoğlu, turisttin mal ve can güvenliğini korumak için Serik ve Kemer yollarında tur araçlarının 24 saat aralıksız denetleneceğini söyledi.

OLUMSUZ İMAJ

Trafikten Sorumlu Antalya Emniyet Müdür Yardımcısı Yunus Avcı, bölgede meydana gelen trafik kazalarının turizm açısından içte ve dışta olumsuz görüntüler yarattığını söyledi. Her yıl kaza yerinde 4 bin insanın hayatını kaybettiğini de belirten Avcı, "İki yüz binden fazla insan da bu kazalarda yaralanıyor. Kazaların nedenlerini araştırıyoruz ve yüzde 89'unun sürücü hatasından, yüzde 9'unun yaya hatasından ve yüzde 2'sinin ise araç ve yol kusurlarından kaynaklandığı ortaya çıkıyor. Turizm sektöründe yaşanan kazaların iç ve dış medyada geniş yer buluyor. Bu durum ülkemizin tanıtım ve reklamı açısından telafisi güç zararlar meydana getiriyor" dedi.

KAZA SAYILARI DÜŞTÜ

Bölge Trafik Denetleme Şube Müdür Yardımcısı Mustafa Sincanlıoğlu da, son iki yıl içinde kaza sayılarında gözle görüler bir düşüş yaşandığını söyledi. Sincanlığoğlu, 2012 ve 2013 yıllarına ait trafik kaza oranları mukayese edildiğinde Antalya genelinde polis sorumluluk bölgesinde ölümlü trafik kaza sayısında yüzde 27'lik bir düşüş yaşandığını da belirtti.

KONTROLLER ARTIRILDI

Sincanlıoğlu, 2013 yılında turizm araçlarının kontrolünde bir önceki yıla oranla yüzde 6.6'lık artış yaşandığını ve 36 bin 647 aracın kontrol edildiğini açıkladı. Kontrol edilen araçlardan 2 bin 336 araç sürücüsüne çeşitli maddelerden ceza uygulandığını da belirten Sincanlıoğlu, "2012 ve 2013 yıllarında turizm araçların karıştığı kaza oranları mukayese edildiğinde ise ölümlü trafik kaza oranında yüzde 66,7 azalma yaşandı. Yaralamalı trafik kaza oranlarında yüzde 10'luk, ölü sayısında yüzde 75 oranında, yaralı sayısında ise yüzde 13,4 oranında azalma yaşandı" diye konuştu.

24 SAAT DENETİM

Bölge Trafik Denetleme Şube Müdür Yardımcısı Sincanlıoğlu kazaların önüne geçmek için Kemer ve Serik yollarında ekip sayılarını artırıp, 24 saat aralıksız denetim yapacaklarını söyledi. Sincanlıoğlu, "Tur otobüsü sürücülerini bu yıl çok sık denetleyeceğiz. Sürücünün 4 buçuk saat çalışma 45 dakika dinlenmesi lazım. Bunu yapmıyorsa direksiyon başına geçemez" dedi.

SEKTÖR TEMSİLCİLERİ
Toplantıya Emniyet Müdürlüğü Personeli, İl Jandarma Komutanlığı, Karayolları 13. Bölge Müdürlüğü, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 6. Bölge Müdürlüğü, Kültür Turizm Müdürlüğü, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Antalya Başkanlığı, Turizm Şoförleri Derneği, turizm taşıma şirketi yetkilileri, turizm taşıma acenta yetkilileri ile turizmle ilgili kurum temsilcileri katıldı.

BİZE ULAŞIN