Afşin'de Mısır'daki idam kararları protesto edildi

Kahramanmaraş'ın Afşin İlçesinde Mısır'daki idam kararları protesto edildi.

  • İHA
  • Akdeniz
  • Cumartesi 26.04.2014 12:16
Mısır'da Cunta rejiminin verdiği 529 idam kararına tepkiler sürüyor. Cuma namazı çıkışında İmam Hatip Lisesi bayan ve erkek öğrencileri, öğretmenleri ve sendika üyelerinden oluşan 500 kişilik grup ulu camii önünden belediye meydanında slogan atarak idam kararlarını protesto ettiler.

Belediye Meydanında bir basın açıklaması yapan Eğitim Bir Sen Afşin Temsilcisi Kazım Bozkurt, "Bildiğiniz gibi, Mısır'ın demokrasiyle tanışmasını sağlayan serbest seçimlerde halkın yüzde 52'sinin oyunu alan Muhammed Mursi, seçildiği günden 3 Temmuz darbesine kadar geçen süreçte dikta döneminin fiili ve hukuki kalıntılarıyla boğuşmuştu. Mısır'ı özgürlükle, demokrasiyle ve kendi değerleriyle buluşturma adına verdiği bu büyük mücadelenin ardından Mursi, dikta rejimden miras kalan askeri ve yargı bürokrasisinin müdahalesine maruz kaldı. İçinde Siyonist işgalci ve terörist devlet İsrail, ABD, AB ve körfez diktatoryasının da yer aldığı uluslararası konsorsiyumun desteğiyle gerçekleştirilen darbeyle Mursi yönetimden uzaklaştırıldı ve hapse atıldı. Bugün anlaşılmaktadır ki; başta ABD olmak üzere demokrasi, insan hakları ve özgürlük pazarlamacılarının sessiz kalarak da desteklediği bu kirli tezgah, Siyonist işgalci İsrail'in güvenliğinin sağlanması, Mısır'dan Filistin'e açılan özgürlük tünellerinin ve refah kapılarının kapatılması, Arap sokağını saran demokrasi ve özgürleşme ateşinin söndürülmesi, elinde kandan, zihninde vahşetten başka bir şey olmayan Suriye diktatörünün ve Baas rejiminin desteklenmesi için kurgulandı ve uygulandı" dedi.

Bozkurt açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:
"Bugün, Mısır'da darbecilerin yargı tiyatrosunda aldığı kararı protesto etmek, 529 masum kardeşimize sahip çıkmak için buradayız. İdamları durdurmak, 529 Mısırlı mazlum adına ses vermesi için insanlığın vicdanına seslenmek için buradayız. Özgürlük ateşiyle yola çıkan 529 kardeşimizin boynuna ölüm düğümü atmak için kurulan darağaçlarını özgürlük meşalesiyle yakmak için buradayız.
Başta batılı ülkeler olmak üzere Mısırdaki darbe yönetimine destek verenler, sessiz kalanlar, idam yoluyla gerçekleştirilmek istenen katliamın azmettiricisi, ortağı ve asli faili olacaktır. Darbecilere verilen siyasi kredinin, 'biz üç maymunu oynarız, siz katliama devam edin' pazarlığının eseri idam kararıyla, insanlığın vicdanı test edilmektedir.'
BİZE ULAŞIN