Bitirin bu rezilliği

EXPO'ya ev sahipliği yapacak Antalya'da, kentin görsel kirliliği artıyor. Özellikle binaların çatıları günısı çöplüğünü andırıyor

Antalya'da 2016 yılında yapılacak olan EXPO öncesi kentteki görsel kirlilik kara kara düşündürmeye başladı. Makine Mühendisleri Odası Antalya Şubesi, 2016 yılında Antalya'da yapılacak olan dünyanın en büyük botanik sergisi öncesi kent genelinde yapılması gereken düzenlemeler ile ilgili bir rapor hazırladı. Özellikle evlerin çatılarında bulunan günısı sistemlerinin yarattığı görsel kirliliğe dikkat çeken oda yetkilileri, bu gibi kirliliklerin acilen önlenmesi gerektiğini belirtti. Günısı sistemlerinin dışında anten ve uydu cihazlarının düzensiz kullanımı, klima dış cephe ünitelerinin konumlandırılması ile monoton ve içice yapılaşmanın oluşturduğu kirliliğe değinen uzmanlar, daha güzel bir kent yaratmak için yapılması gerekenleri açıkladı.

EN BÜYÜK SORUN

Görüntü kirliliğinin insanlarda hoşnutsuzluk, bezginlik meydana getirdiğini ve düşünce konsantrasyonunu bozduğunu ifade eden MMO Antalya Şube Başkanı Ümit Büyükeşmeli, "Kullanılmayan geri alanlar düşük eğmeli çatı ile kapatılmalıdır. Teraslarda konumlandırılan günısı depoları ya da kolektörlerinin yerleşimi 2 metreyi aşmamalıdır. Sıcak ve soğuk su tankları dikey değil yatay olmalıdır" dedi.

KLİMALARA ÇÖZÜM

Klima dış cephe ünitelerinde her bağımsız bölüm için 2 metrekare olarak tasarlanması gerektiğine değinen Büyükeşmeli, "Cephe hatlarının dışına çıkmamak koşuluyla dekoratif bir görüntü içinde mimari çözümlerle uygulanabilir. Gün ısı yerleri ve kızakları ile çanak antenler için projede ortak alan oluşturulmalıdır" diye konuştu.

TEHLİKE UNSURU
Antalya İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cem Oğuz da günısı sistemlerinin yarattığı bir başka olumsuzluktan bahsederek şunları söyledi: "Şu an bu görüntü kirliliğini önleyecek çok modern sistemler söz konusu. Fakat her şeyden önemlisi statik projeye bu sistemlerin getireceği yük dahil edilmiyor. Plansız programsız kurulan bu sistemlerin statik sisteme olumsuz etkileri oluyor. Ayrıca deprem ve güçlü rüzgarlarda bu sistemlerin devrilmelerine karşı bir önlem alınmıyor. Herhangi bir deprem ya da rüzgarda yaratacağı etkiler maalesef görmezden geliniyor. Maalesef bu gün dahi yapılan projelerde bile bu planlamalar yapılmıyor ve yapının güvenliğinde sıkıntılar yaratıyor."

EXPO BÜYÜK FIRSAT
EXPO'nun Antalya için çok önemli bir fırsat olduğunu ve Antalya'nın mevcut görüntüsünün bu organizasyon için uygun olmadığını belirten Büyükeşmeli, "Turizmin başkenti Antalya bu olağanüstü fırsatla dünyanın turizm cenneti haline gelebilir. Bu nedenle yerel ve ulusal yönetimlerin EXPO öncesi kentimizde bu gibi alt yapı sorunları, ulaşım sorunları, peyzaj çalışmaları ve çevre düzenlemesi gibi öncelikleri masaya yatırıp ivedilikle çözmesi gerektiğine inanıyoruz. Kentimizdeki görüntü kirliliğine karşı bir rapor hazırlayıp yerel yönetimlerle paylaştık" diye konuştu.

KİRLİLİK NEDENLERİ
Anten ve uydu cihazlarının düzensiz kullanımı, levha ve tabelaların düzensiz kullanımı, klima dış cephe ünitelerinin konumlandırılması, günısı panellerinin uygunsuz yerleştirilmesi, hava kirliliği, yeşil alan yokluğu, monoton yapılaşma, görüş alanı darlığı, enkazlar, düzensiz trafik, plansız köprü ve alt geçitler, gelişigüzel atılan atıklar.

PERİYODİK KONTROLLER
Güneş enerjisi ile su ısıtma kolektörü alanı itibariyle dünyada Çin'den sonra ikinci, Avrupa ülkeleri arasında da Türkiye'nin birinci sırada bulunduğunu hatırlatan MMO Başkanı Büyükeşmeli, günısı sistemlerinin periyodik bakımlarının zamanında yapılmasının insan sağlığı açısından bir zorunluluk olduğunu dile getirdi. Güneş kolektörlerinin içindeki suyun ani ısınma ve soğuma sonucu bünyesindeki kireç partikülleri ile tesisatın verimli çalışmasına engel olduğunu ifade eden Büyükeşmeli, "Soğuk su kazanlarının her yıl temizlenmesi ile şehir suyu ile gelen tortu ve yabancı maddelerin sisteme girmesi önlenebilir" dedi.

TOP ŞİMDİ BÜYÜKŞEHİR'DE
Yeni yapılarda çatı eğimlerinin yüzde 45'e yükseltilmesi ile sorunun büyük oranda giderilebileceğini ifade eden Antalya Mimarlar Odası Başkanı Osman Aydın ise, eski sistemlerinde acilen yenilenmesi gerektiğini söyledi. Yerel yönetimlere büyük iş düştüğünü aktaran Aydın, "Yeni binalar ile ilgili imar yönetmeliği konusunda sınırlamalar kalktı. Çatı eğimleri kolektörleri kurtaracak şekilde yapılırsa imar yönetmeliğinde depolarda saklanırsa yeni yapılarda bir problem kalmaz. Eski yapılarda ise bütün bunların depolarının gizleneceği çözümler var. Günısılar yenilenirken küçük depolu olanlar tercih edilmeli. EXPO 2016'ya kadar tüm bu değişim sağlanabilir. Şu an takvimi ile ilgili bir sıkıntı yok. Yeter ki isteyelim ve kararlı olalım" şeklide konuştu.


BİZE ULAŞIN