Burdurlunun gözdesi tıbbi bitkiler

Sürekli göç veren Burdur'da kırsal kalkınmaya yönelik destekler veren Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Burdur Koordinatörlüğü'ne, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriliciliği ile arıcılık faaliyetleri için 152 proje sunuldu. Tüm projelerin onaylanması durumunda Burdur'da 2 bin dekarlık alanda tıbbi bitki üretilecek ve arıcılıkta yaklaşık bin kovanlık artış olacak.

VERGİLERDEN DE MUAF
Üretilmesi düşünülen 71 çeşit bitki türüne, 5 bin euro ile 250 bin euroya kadar yapılacak desteklerin en az yüzde 50'si geri ödemesiz hibe olarak yatırımcıya verilecek. Bununla beraber üreticilerin KDV, ÖTV, Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, Gümrük Vergisi gibi giderlerden muaf tutulması yatırımcının iştahını kabarttı.

113 MİLYON YATIRIM

Koordinatörlüğe bugüne kadar et, süt ve kültür balığı üretimleri ve kırsal turizm alanlarında verilen 225 projenin 206'sı onaylandı. En son başvuru çağrı döneminde teslim edilen 60 projenin incelenmesine devam ediliyor. Geçen yıl 48 projeye 10 milyon 794 bin 667 TL hibe ödemesi yapıldı. Toplam 206 projeye 113 milyon TL yatırım, 65 milyon TL hibe desteği ödenmesi planlanıyor.

GİRİŞİMCİ SAYISI ARTIYOR

Bu desteklerden yararlanmak için, yatırımların koordinatörlüğün olduğu ilde yapılması şart koşuluyor. Bu durumda Antalyalı yatırımcıların, işletmelerini komşu ilde yapması gerekiyor. Teşviklerden yararlanmak isteyen girişimci sayısı her geçen yıl artış gösteriyor. Geçen yılbaşındaki ilk çağrı döneminde 31, ardından sırasıyla 12, 122 ve son olarak da 60 projeyle başvuru yapıldı.
BİZE ULAŞIN