Akılları başlarına geldi

Akılları başlarına geldi

Bir vinç operatörünün öldüğü Antalya Limanı'na, iş sağlığı ve güvenliği eğitimi almayanların giremeyeceği açıklandı

  • Akdeniz
  • Cuma 03.01.2015
Geçen 23 Aralık gecesi bir vinç operatörünün yaşamını yitirdiği Antalya Limanı'nı işleten Ortadoğu Liman İşletmeleri A.Ş. Operasyon ve Planlama Müdür Yardımcısı Çağlayan Dora imzasıyla Antalya Limanı'nı kullanan firmalara ve ilgili kuruluşlara gönderilen yazıda, 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu ile ilgili yönetmelikler hatırlatıldı.

YASA HATIRLATILDI

Yasa gereği işverenlerin çalışanlarına iş güvenliğiyle ilgili gerekli eğitimleri aldırmak durumunda olduğu belirtilen yazıda, limanı kullanan firmaların personeline bu konuda Port Akdeniz tarafından eğitim verildiği ifade edildi. Değişik tarihlerde yapılan duyurularla Port Akdeniz'in iş güvenliği uzmanı tarafından 4 aylık süre içinde liman sahasını kullanan firmaların personeline eğitim verileceğinin belirtildiği açıklamada, son eğitimin 5 Ocak günü yapılacağı, söz konusu eğitimi almayanların 12 Ocak'tan itibaren liman sahasına alınmayacağı kaydedildi. Açıklamada, "Amacımız kendi sorumluluğumuzdaki ilgili mevzuat gereklerini yerine getirmekle birlikte görev yapan personelinize kuralları, tehlike ve riskleri anlatmaktır" ifadeleri kullanıldı.

OPERATÖR 27 YAŞINDAYDI
Antalya Limanı'nda 23 Aralık akşamı meydana gelen kazada kömür gemisine iş makinesini yüklemek isteyen vinç operatörü 27 yaşındaki Selahattin Kayış, devrilen vinçle geminin arasında sıkışarak yaşamını yitirmişti. Evli ve 10 aylık bir çocuk babası olan Kayış, memleketi Zonguldak'ta toprağa verilirken olayla ilgili soruşturma ise halen devam ediyor.
BİZE ULAŞIN