Daha iyi yaşam için Antalya'yı seçtiler

Her yıl birçok ülkeden yüzlerce insan, daha iyi yaşam için Türkiye'ye geliyor. Türkiye'ye göç edenlerden Antalya'ya yerleşenlerin en önemli nedenlerinden biri ise eğitim, bir diğer nedeni ise havanın sıcak olması

Daha iyi yaşam için Antalya'yı seçtiler
Rusya, Bosna Hersek ve Moldova'ya kadar her yıl birçok ülkeden yüzlerce insan farklı nedenlerle Türkiye'ye geliyor. Farklı bir hikayeleri bulunsa da hepsinin ortak isteği daha iyi yaşam koşuluna sahip olmak, bunun için de iyi bir eğitim almak. Moldovalı 28 yaşındaki Nadejda Aladova, 8 yaşındaki oğlu Maxim Patraman'ın daha iyi bir okula gidebilmesi için Antalya'ya yerleşen göçmenlerden biri.

DEVLET OKULUNU TERCİH ETTİ

Yaklaşık 11 yıl önce Türkiye'de yaşayan Alexandra Uslu'nun yanına tatil için gelen ve Türkiye'yi çok seven Aladova, eşinden ayrılınca eğitim kalitesinin iyi olmasından dolayı 4 yıl önce Türkiye'ye yerleşme kararı aldı. Oğlu Maxim'i devlet okuluna gönderen Aladova, Moldova'da Hukuk Fakültesi'nden mezun olmasına rağmen diplomada eşitliğin olmaması nedeniyle turizm sektöründe faaliyet gösteren bir şirkette çalışıyor. Aladova'nın Türkiye'ye adaptasyonu sürecinde, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü görevlileri yardımcı oldu. Türkiye'ye çok kısa sürede adapte olduklarını dile getiren Aladova, Türklerin sıcakkanlı, dost canlısı ve yardımsever bulduklarını kaydetti.

MOSKOVA'YA DÖNEMEDİ

Tatil için geldiği Antalya'nın sıcak iklimine aşık olan 38 yaşındaki Tatar asıllı Rus Liliya Yüzmeeva da kızı Asiya Davletzyanova'nın eğitimi için Türkiye'yi tercih edenlerden. Akdeniz Üniversitesi'nde okuyan kızı ve Skotik isimli kedisi ile Antalya'da yaşamlarını sürdüren Yüzmeeva, bir firmada grafiker olarak çalışıyor.

SICAK HAVAYA ALIŞTI
Türkiye'ye alışmakta hiç zorlanmadığını vurgulayan Yüzmeeva, özellikle Antalya'nın sıcak iklimini ve denizini çok sevdiklerini kaydetti. Birkaç yıl önce Moskova'ya gittiklerinde soğuktan duramadıklarını anlatan Yüzmeeva, "Antalya'ya yerleştikten sonra Moskova bize çok soğuk geldi" dedi.

İYİ KOMŞULUK İLİŞKİLERİ
Antalya'ya yerleşen yabancılar, sıcakkanlı, dost canlısı ve yardımsever buldukları Türk komşuları ile de iyi komşuluk ilişkileri içine giriyor. Türk komşularıyla sıkı dostluklar kuran yeni antalyalılar onları evlerinde ağırlıyor.

BİZE ULAŞIN