Meme kanseri ve cerrahi müdahale

Meme kanseri ve cerrahi müdahale
Meme kanseri tedavisi, öncelikle cerrahi müdahaleyi akla getirir. Ancak 'Her meme kanseri hastası ameliyat olmalı mıdır? Ameliyattan sonra hastalık tekrarlar mı?' gibi sorular herkesin aklını kurcalayan sorulardır. Memorial Antalya Hastanesi Genel Cerrahi Bölüm'ünden Op. Dr. Tolgay Akın meme kanseri tedavisinde cerrahi müdahalenin hangi durumlarda ve nasıl yapılması gerektiğini anlattı. Meme kanserinin bulunduğu bir yerden diğer organlara geçebilen bir hastalık olduğunu söyleyen Op. Dr. Akın; "Genel durumu gerek fiziksel, gerekse psikolojik anlamda iyi hale getirildikten sonra ameliyat yapılmalıdır" dedi.

NE KADAR İLERLEDİ?

Op. Dr. Akın; hastanın anestezi almasına engel bir durum olup olmadığının tespit edilmesi gerektiğini söyledi ve memenin durumunun nasıl değerlendirilmesi gerektiği hakkında şu bilgileri verdi: "Eğer meme dokusu üzerinde çok fazla ilerleme söz konusuysa, hastalık memeyi bütünüyle kaplamışsa, ameliyat sırasında 'güvenli cerrahi bir sınır' elde edilemeyeceği için ve ameliyat sonrasında bölgesel olarak hastalığın tekrar görülmesi gibi bir olasılık olduğundan, öncelikle kemoterapiye başlanmalıdır. Kemoterapi ile hastalık geriletildikten sonra hasta ameliyata alınmalıdır."

NE ZAMAN TERCİH EDİLMELİ?
Kanserli hücreler diğer organlara yayılım yapmış ise ameliyatın yapılmaması gerektiğini ifade eden Op. Dr. Akın; "Vücuda yayılmış, ilerlemiş bir kanser söz konusu olduğunda, memeye yapılacak bir müdahalenin faydası olmadığı gibi zararı da olabilir. Büyük bir müdahale hastaya hem ameliyat travmasını ekleyecektir hem de vücut bağışıklığını ters yönde bozacaktır ve hastalığın daha da ilerlemesine neden olabilecektir. Unutulmamalıdır ki cerrahi müdahale; hastalık kontrol altına alınabilecekse tercih edilmelidir" dedi.
BİZE ULAŞIN