Uyuşturucuya giden yol kapalı

AKBEM'lerde eğitim gören öğrenci sayısı 7 bin 500'e ulaştı. Merkezlerde eğitim alan çocuklar kötü alışkanlıklardan çeşitli etkinliklerle uzak tutuluyor

Uyuşturucuya giden yol kapalı
Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Atatürk Kültür Bilgi Eğitim Merkezleri'nde (AKBEM) eğitim gören öğrenci sayısı 7 bin 500'e ulaştı. Merkezlerin eğitimin yanında çocuk ve gençleri kötü alışkanlıklardan koruyan bir yapısı olduğunu belirten Daire Başkanı Mitat Yolcu, "Biz genelde olaya sonuç yönünden bakıyoruz. Madde bağımlılığında tedavi süreci çok uzun, hatta bazen imkansızlıklara da gidebiliyor. Bir genci madde bağımlılığından geri çevirmek çok zorlu bir süreç. Bizim amacımız gençlerimizin ve çocuklarımızın oraya gidiş yollarını kapatmak. Bu da çocuğun okul dışındaki zamanlarını değerlendirebileceği, kaliteli zaman geçirebileceği bir yer olması ile mümkün oluyor" dedi. Şu an Antalya'da 9 adet AKBEM olduğunu anlatan Yolcu, merkez sayısını arttırmak için hayırseverlerden de destek beklediklerini söyledi. Merkezlerin talep patlaması yaşadığına dikkat çeken Yolcu, "2015 yılı içerisinde yeni merkez açmak için bütçemiz yok. Maalesef Antalya'da sosyal sorumluluk projesi üstlenen şirketimiz de yok gibi. Biz kültür sanat alanında bu tür projeleri üstlenebilecek kişi ve şirketler de arıyoruz aynı zamanda. Sivil toplum kuruluşları ve hayırsever katkıları öğrencilerin geleceklerine çok önemli kazanımlar sunacaktır" diyerek hayırseverlere çağrıda bulundu.

PSİKOSOSYAL DESTEK

AKBEM'lerde öğrencilere yüzde 30 okul derslerine yardımcı eğitimler, yüzde 70'lik bölümde ise değerler eğitimi, sanatsal ve sosyal gelişim dersleri verildiğini vurgulayan Yolcu, "Çocuklara sanatsal eğitimler vererek psikososyal anlamda gelişmelerine destek sağlıyoruz. Yeteneğini fark edip ileriye taşımasını amaçlıyoruz. Bu merkezlerin 5 yıllık bir geçmişi var. Bizden önce sadece etüt merkeziydi. Yeni dönemde saydığımız tüm branşları ekleyerek daha kapsamlı hale getirdik. Bizim temel amacımız çocuğun gelişimine katkı sağlamak" şeklinde konuştu.

KULÜPLER KURULDU

Merkezlerde 8-14 yaş grubu çocukların eğitim aldığını belirten- Yolcu, "Antalya'nın merkez ilçelerinde 9 merkezimiz var. Periyodik olarak 14 ilçeye yayılmayı planlıyoruz. Dağcılık, sinema, fotoğrafçılık gibi kulüpler kurduk. Geziler düzenleyip merkezlerde eğitim alan çocukları kaynaştırıyoruz. Burası çocuklarımızın kendini geliştirip yenilediği bir yer" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN