Biyokaçakçılık hortladı

Burdur Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürü Ali Yılmaztürk, turist gibi ülkeye gelen bazı yabancıların ülkemizin sahip olduğu doğal zenginlikleri çaldıklarını iddia etti

Biyokaçakçılık hortladı
Burdur Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürü Adnan Yılmaztürk, turistik doğa turları kapsamında farklı ülkelerden gelen bazı insanların turistik değil, Türkiye'nin doğal zenginliklerinin peşinde olduğunu ve bunları yasa dışı yollarla yurt dışına çıkardıklarını belirtti. Yılmaztürk, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin zengin biyolojik çeşitliliğe sahip olduğunu ve bu zenginliğin biyokaçakçılık konusunda Türkiye'yi cazip hale getirdiğini söyledi.

ÖNLEM ALINIYOR
Türkiye'nin coğrafi ve iklim açısından şanslı bir bölgede yer aldığını ifade eden Yılmaztürk, ülkede 4 bin 800'ü endemik, 12 bin 800 bitki çeşidi, 100 bin böcek türü, 161 memeli, 460'dan fazla kuş türü, 141 sürüngen, 236 tür tatlı su balığı ve yaklaşık 480 deniz balık türü bulunduğunu anlattı. Yılmaztürk, bu değerlerin yasa dışı yollarla yurt dışına çıkarıldığını ve bunu biyokaçakçılık olarak değerlendirdiklerini kaydetti. Kaçakçılığın önlenmesi konusunda çeşitli çalışmalar yürüttüklerini, bölge halkını bilgilendirdiklerini ifade eden Yılmaztürk, duyarlı vatandaşlar ve bilim insanlarının sayesinde bazı biyokaçakçıkları önlediklerini bildirdi.

NE ARARSAN VAR
Yılmaztürk, Burdur'un Bucak ilçesinde yetişen ve köklerinden salep yapılan orkide kökleri toplayan bir Hollandalı ile Davraz Kayak Merkezi'nde de bir İtalyan'ın soğanlı bitki toplarken yakalandığını söyledi. Yılmaztürk, İsviçrelilerin, tıp alanında kullanmak üzere engerek tipi zehirli yılan türleri, Rus ve Çek Cumhuriyeti vatandaşlarının antibiyotik elde etmek için hamamböceği ve örümcek gibi böcek türlerini, Avrupa ülkelerinin de koleksiyon için kelebek türlerini topladıklarını dile getirdi.
BİZE ULAŞIN