Haksız iptallerden zarar 600 milyon

Haksız iptallerden zarar 600 milyon

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, eski Başkan Akaydın döneminde haksız fesih ve gereksiz personel istihdamı ile 1 milyar liranın çarçur edildiğini açıkladı

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 9 aylık görev süresinde yaptıkları ve 2015 yılı içerisinde başlayacak projeleri anlatmak için bir basın toplantısı düzenledi. ASAT binasında gerçekleşen toplantıda Türel'e AK Parti İl Başkanı Rıza Sümer ve belediye bürokratları eşlik etti. Türel toplantıda eski Başkan Mustafa Akaydın'ın haksız fesih ve gereksiz personel istihdamı ile Antalya'yı 1 milyar liradan fazla zarara uğrattığını açıkladı.

HAKSIZ FESİHİN BEDELİ

Atacakları her adımı hukuk kuralları çerçevesinde planladıklarını, geçmişte buna özen gösterilmediği için Antalyalının milyonlarca lirasının boş yere harcandığını belirten Türel, "Keyfi bir takım idari tasarruflar her zaman belediyeye yük olur ki olduğu da aşikardır. Bizden önceki dönemde yapılan haksız fesihlerden kaynaklı ödediğimiz tazminat miktarı 114 milyon lira. Sadece 100. Yıl ve ANTKART'a ödenen para, ödenecekler hariç 60 milyon. Sadece iki şirkete şu ana kadar ödenen para budur. Fakat toplamda bu haksız fesihler için ödenecek para 600 milyon liradır" dedi.

GEREKSİZ PERSONEL

Akaydın döneminde istihdam edilen ihtiyaç fazlası personelin belediyeyi uğrattığı zararın boyutlarını da açıklayan Türel, "5 senelik dönemde ihtiyaç fazlası personele ödenen toplam rakam 470 milyon lira. Şu ana kadar ödenen parayla Antalya'yı yıkar, yeniden yapacak kaynak bulurduk. Firmalar sadece mahkemeye gitti. Elini sıcak sudan soğuk suya koymadan bu haksız fesihten kaynaklanan trilyonları cebine indirdi. Geçmişte o firmalardan birinin gizli ortağı diye itham edilen bu kardeşiniz Yargıtay'da bu kararı bozdurmak için kapı kapı dolaştı belediyenin hakkını savunmak için. Nerede bana o gün bu iftiraları atanlar şimdi" şeklinde konuştu.

EĞLENİYORLARDI

2015'te başlayacak ve hizmete açılacak projelerden de bahseden Türel, kavşak düzenlemeleri ile raylı sistemin ikinci ve üçüncü etap çalışmalarına geniş bir yer ayırdı. Antalya'nın 2015 yılı içerisinde yeni yatırım ve hizmetle buluşacağını aktaran Türel, "Bizden önceki dönemde Antalya çalışıyor, belediye eğleniyordu, şimdi belediye çalışıyor, Antalyalılar eğleniyor" diyerek şu müjdeleri verdi:

YENİ PROJE VE HİZMETLER

Mevlana Kavşağı düzenlemesi bu hafta sonu başlayacak ve 4 ayda tamamlanacak. Ayrıca Kepez Belediyesi önündeki kavşak yer altına alınarak trafik akışına önemli katkı sağlanacak. Altınova-Havalimanı arasındaki yolda da çalışmalar 2015 yılı içerisinde başlayacak. 3 projenin ihale bedeli yaklaşık 33 milyon lira.
Raylı sistemin 2. etap çalışmaları kapsamında Havalimanı ve EXPO'ya ulaşım sağlanacak. 18 kilometrelik hat 220 milyon liraya ihale edildi. 3'üncü etap ise Varsak'tan başlayıp, Akdeniz Üniversitesi önünden Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi'ne kadar uzanacak.
Serik'e 10 bin, Manavgat'a 40 bin metreküplük arıtma tesisi eklenecek. İki tesis 250 bin kişi kapasite ile hizmet verecek.
Özellikle ilçelerde yaşanan sel ve su taşkını felaketlerini önlemek için Yağmur Suyu Master Planı ihale edildi. Plan ile ilçelerin yağmur suyu sorunu çözülecek.
Konyaltı sahil, Boğaçayı ve cruise limanı projeleri ilgili bakanlıklar ile istişareler devam ediyor. Cruise limanı Lara Plajı'na, Club Hotel Sera'nın bulunduğu bölgeye yapılacak.
Antalya'yı film platosu haline getirmek için çalışmalar sürüyor. Önümüzdeki hafta ABD'den Universal Stüdyoları'ndan bir heyet gelerek kentte incelemeler yapacak.
Halen çalışmaları süren Tünektepe mevkisindeki teleferik projesi yaz sezonu öncesi tamamlanıp hizmete açılacak.
2015 yılı içerisinde kırsal alanlara toplam 100 milyon liralık asfalt yatırımı yapılacak.
Akseki'nin 30 yıllık içme suyu sorunu 18 milyon lira harcanarak 7 ayda çözüldü.
Kepezaltı Santral Mahallesi'nde uygulanacak kentsel dönüşüm planı Resmi Gazete'de yayınlandı. 2 ay gibi kısa bir sürede sonuca ulaşılarak bu alanda bir rekor kırıldı.

Balbey Mahallesi'nde kentsel yenileme projesi uygulanacak. Kaleiçi ve Balbey Antalya'nın tarihini yansıtacak.

Doğu Garajı projesi ihale aşamasına geldi. Geleneksel çarşı kültürünün yaşatılacağı proje bölgeye önemli bir katkı sağlayacak.

Akaydın döneminde kaderine terk edilen belediye hizmet binası inşaatına yeniden başlanacak. 18 milyon 792 bin liraya ihalesi yapılan yeni bina tamamlanınca mevcut binaların olduğu alan park olarak hizmete sunulacak.

BİZE ULAŞIN