Devletin şefkat eli

Antalya'nın Serik ilçesine bağlı Haskızılören köyünde 2011'de yaşanan sel felaketinde evleri yıkılan 36 aile için yaptırılan villa türü konutlar tamamlandı

Devletin şefkat eli
Antalya'da 9 Ekim 2011 gecesi yaşanan sel felaketinde yerle bir olan Serik ilçesine bağlı Haskızılöören Köyü, yeniden hayat buldu. Sel sularının evlerini yıktığı 36 aile ve 10 işyeri sahibine devlet, eskiden belde olan Gebiz'de villa türü 'Afet Evleri' yaptırdı. Fıstık çamları arasına yaptırılan evlerde yok yok.

YER SEÇİMİ YAPILDI

Tüm Türkiye'yi yasa boğan sel felaketinin ardından devlet, selzedelere konut sözü vermişti. Gelişmelerin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı afetzedelere Haskızılören köyünde evlerin eski yerinde ev yapılmasının riskli olduğunu tespit etmişti. Yapılan çalışmalarda evleri yok olan aileler için Gebiz'de Orman İşletme Müdürlüğü arkasındaki fıstık çamları ile kaplı deprem ve sel riski taşımayan hazine arazisi uygun bulundu. Ardından da konut ve işyerlerinin yapımı 3 milyon 597 bin liraya ihale edilerek inşaatına başlandı.

TATİL KÖYÜ SANIYORLAR
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yaptırılan 36 villa türü ev tamamlandı. 'Afet Evleri'ni görenler ilk başta 5 yıldızlı tatil köyü yapıldığını sanıyor. Evleri taşınacak olan Haskızılören köylüleri, "Bu kadarını biz bile tahmin etmiyorduk. 3+1 olarak yapılan konutlarımızda çevre düzenlemesinden evlerin etrafının özel parke taşları ile döşenmesine kadar her şey düşünülmüş. Devletimizden, Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızdan Allah razı olsun" diyerek memnuniyetlerini dile getirdi.

10 İŞYERİ DE BİTİYOR

Gebiz'deki 36 afet evinin yanında 10 adet de işyeri tamamlanmak üzere. İçersinde kuaföründen hırdavatçısına kadar işyerlerinin yer aldığı iş merkezinde her şey düşünülmüş. Haskızılören'de işyerleri yıkılan hak sahiplerine teslim edilecek işyerlerinin, Gebiz'in ticaret merkezi olması bekleniyor. Sel felaketinde yıkılan, Gebiz'i Haskızılören'e bağlayan köprü ise afetten bir yıl sonra yenisi yapılarak hizmete girmişti. ŞUBAT

SONU TAŞINACAKLAR

Haskızılören köylüleri evlere Şubat ayı sonunda taşınacaklarını söyledi. Köylüler, "Devletimiz bizi evsiz güçsüz bırakmadı. Artık evlerimizi sel basacak korkusu ile yaşamayacağız" diye konuştu. Konut ve işyerlerinin sahiplerine anahtarlarını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin de katılacağı törenle teslim edileceği belirtildi.

4 KİŞİ ÖLDÜ 2 KİŞİ HALA KAYIP
Antalya'nın Serik İlçesine bağlı Haskızılören köyünde 9 Ekim 2011 gecesi yaşanan sel felaketinde Meryem-Süleyman Çelik çifti ile birlikte toplam 6 kişi sulara kapılarak kaybolmuştu. Hasan Bulut, Fatma Kutlu, Hulisi Kutlu ve Ayşe Beşbaş'ın cansız bedenleri olaydan iki gün sonra Gebiz çayı kenarında bulunmuştu. Evlerinin yarısı sel sularına kapılan Meryem-Süleyman Çelik çifti hala bulunamadı.
BİZE ULAŞIN