Belirsizlik turizmi çok zorluyor

TÜROFED Başkanı Ayık, Rusya ve Avrupa pazarında belirsizliğin sürdüğünü belirterek, tablonun Rusya'da Şubat, Avrupa'da ise Mart sonu netleşeceğini söyledi

Belirsizlik turizmi çok zorluyor
Rusya'daki mali krizin sona ermemesi turizmcilerin endişelerini taze tutmaya devam ediyor. Euro ve dolar paritesindeki dalgalanmaya Fransa'daki olaylarının da eklenmesi Avrupa pazarında da aynı endişelerin filizlenmesine sebep oldu. 2015'in şanssız başladığını belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, 15 Şubat'tan sonra tablonun daha da netleşeceğini söyledi.

RUSYA
Şu an Rusya pazarında hiç hareket olmadığına dikkat çeken Ayık, "Bu şekilde devam ederse o pazardan 15-20 gün daha veri elde edebilmemiz zor görünüyor. Şu an Rusya pazarı için öngörüde bulunmak yanlış olur" dedi. Ayık, "Petroldeki düşüşle başlayan rubledeki değer kaybı devam ediyor. Dalgalanma sürdüğü için tur operatörleri fiyat belirleyemiyor. Avrupa'dan bir sürü kanal ile gelmek mümkün ama Rusya'dan tur operatörleri olmadan gelmek çok da kolay değil. Orada tur operatörlerinin aracılığına ihtiyaç var. Şubat ortasında fiyatların belirlenmesiyle müşterinin göstereceği tepkiye göre tablo netleşecektir" diye konuştu.

AVRUPA MART'TA ŞEKİLENECEK
Son günlerde meydana gelen olayların Avrupa pazarına olumsuz bir şekilde yansıdığını ifade eden Ayık, "Fransa'daki saldırı, euro-dolar paritesindeki dalgalanma Avrupa pazarını etkiledi. Bu yıl biraz şanssız başladık. Onun için yılın geri kala için ön görüde bulunmak mümkün görünmüyor" şeklinde konuştu. Avrupalıların tatili, ihtiyaç listelerinin ilk sıralarına yazdığını hatırlatan Ayık, "Avrupa'da daha istikrarlı bir ekonomik yapı var ve etkilenme daha az olacaktır. Avrupa'daki insanlar için tatil ihtiyaç sınıfındadır. Mutlaka tatile çıkacaklardır. Avrupa pazarında yılı çok cüzi ya da sıfır kayıpla kapatabiliriz. Tabloyu net şekilde görebilmek için Mart'ın sonunu beklemeliyiz" ifadelerini kullandı.

İNDİRİM OLACAK MI?
Açık olan pazarlarda da satışların pek parlak olmadığını vurgulayan Ayık, "Fiyat indirimi olur mu?" sorusuna şu sözlerle yanıt verdi: "Şartları pazar kendisi belirler. Bir tarafta alıcı, bir tarafta satıcı vardır. 'Fiyatları indirmeyin' deniyor ama bu işler demeyle de çok fazla olmuyor. Dalgalanma son bulursa fiyatlar pazara sunulur. Sunulduktan sonra da eğer beklenen talep olmazsa indirimler ondan sonra gündeme gelir. Biz hayal satıyoruz, işimiz bu. O yüzden hayal satanların umudu hiçbir zaman bitmez. Karamsar değiliz ama 2015 yılı her şeye gebe."
BİZE ULAŞIN