KKTC ile Akdeniz Belediyeleri el ele

Akdeniz Belediyeler Birliği ile Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği arasında 'Kardeşlik ve İşbirliği Protokolü' Antalya'da imzalandı

KKTC ile Akdeniz Belediyeleri el ele
Akdeniz Belediyeler Birliği ile Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği arasında 'Kardeşlik ve İşbirliği Protokolü' imzalandı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kepez Belediye Meclis Salonu'nda imzalanan protokol töreninde, şehirlerin insanlar gibi yaşayan bir organizma olduğunu söyledi. Şehirlerde hiçbir zaman bitmeyecek en önemli konunun tecrübe paylaşımı olduğunu belirten Türel, "Akdeniz'in bir dostluk denizi olmasını istiyorsak bu ve benzeri protokollerle bunu güçlendirmemiz gerekiyor. Akdeniz'de gerilim olsun istemiyoruz" dedi. Akdeniz Belediyeler Birliği ve Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de KKTC ile Türkiye arasında uzun yıllardır süregelen derin ve köklü ilişki bulunduğunu anlattı. Protokolle güzel bir işbirliği gerçekleştirileceğini ifade eden Başkan Hakan Tütüncü, Kıbrıs'taki 28 belediyeye Akdeniz Belediyeler Birliği kanalıyla teknik, kültürel ve ekonomik ilişkilerde çeşitli paylaşımları destekleyeceklerini ifade etti.

TÜRKİYE SAYESİNDE
Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Yalçın Benli ise Antalya'da kendisini daha güçlü hissettiğini dile getirdi. KKTC'nin Türkiye sayesinde huzurlu bir ülke olduğuna işaret eden Benli, "Bizler, ülkenin refahını da artırmayı hedefliyoruz. Bu işbirliği bize hızlanma şansı tanıyacak" dedi. Konuşmaların ardından ilk olarak Tütüncü ile Benli tarafından 'Kardeşlik ve işbirliği protokolü' imzalandı. Daha sonra Finike- İskele, Kaş-Çatalköy, Elmalı- Güzelyurt, Gazipaşa-Alsancak, Serik-Yeni Boğaziçi ve Aksu-Tatlısu belediyeleri arasında da 'Kardeşlik ve İşbirliği Protokolü' imza altına alındı.
BİZE ULAŞIN