Bebek için umudumuz sürüyor

Prof. Dr. Ömer Özkan, rahim nakli yapılan Derya Sert'e bir kez daha embriyo transferi yapacaklarını ve çocuk konusunda umutlarını korumaya devam ettiklerini açıkladı

Bebek için umudumuz sürüyor
Doğuştan rahmi olmayan Derya Sert'e dünyada ilk kez kadavradan rahim naklini yapan Prof. Dr. Ömer Özkan, doğum yaptırma konusunda umutlarını koruduklarını söyledi. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özkan, "Son bir yılda çalışmalarımız devam edecek. Güzel bir haber bekliyoruz. Olmazsa sonlandıracağız. Umutsuz değiliz. En kötü senaryo rahmi almak" diyerek nakilde geline son noktayı değerlendirdi.

7 YILLIK MÜCADELE

Derya- Mustafa Sert çifti, engel tanımayan aşkları uğruna 2008'de bu mücadeleye başladı. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne gelerek koyulan teşhis üzerine tedavi sürecine başlayan Derya Sert'e 8 Ağustos 2011'de 7 saat süren ameliyatla dünyada ilk kez kadavradan rahim nakli yapıldı. Naklin ardından 2 yıl sonra 31 Mart 2013 günü kadın doğum doktorları tarafından ilk embriyo transferini gerçekleştirdi. Ne yazık ki hamilelik 8 hafta sürdü. Derya Sert düşük yaptı. Ancak Özkan ve ekibinin çalışmaları devam etti. Hastanın dinlenmesi beklendi.

ASLA ACELE ETMİYORUZ

Prof. Dr. Ömer Özkan, son çalışmaları değerlendirerek acele etmediklerini söyledi. Son bir yıl içinde güzel haber beklediklerini olmaması durumunda çalışmaları sonlandıracaklarını da belirten Özkan, "Asla acele etmiyoruz, hasta için bizim acımızdan başarı için sağlıklı bir çocuğu elde etmek gerekiyor. Dünyanın en uzun yaşayan rahmi ancak başarı için sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmek önemli. Elimizden geleni yapıyoruz. Bilimsel çalışmalar devam ediyor. Kadın doğumcu arkadaşlar laboratuvar ortamında çalışmalarını sürdürüyor. Hedefimiz başarı bir şekilde çalışmaları devam ettirmek. Bu yıl içinde inşallah güzel bir haber verilir. Olmuyorsa da artık olmuyordur. Ama şu anda olumsuz bir durum yok" diye konuştu.

BİZİMKİSİ HAYAL DEĞİLDİ
Derya Sert'e yapılan naklin ardından İsveçli doktorların Antalya'ya gelerek kendisini ziyaret ettiğini de belirten Özkan, "Biliyorsunuz Derya Sert'e yaptığımız naklin ardından İsveçli doktorlar doğumu gerçekleştirdi. Biz de hayal peşinde olmadığımızı anladık. İnşallah hastaya güzel bir haber vereceğiz. Başarı olursa çok güzel olacak, dünyada bir örneği yok" açıklamasını yaptı. Çalışmalarla ilgili en kötü senaryonu rahmin alınması olduğunu belirten Özkan, "Ancak bunları konuşmak için erken, inşallah iyi sonuç olur doğum gerçekleşir" dedi.

BİZE ULAŞIN